forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:22 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 10:26 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Canada e normal sa aiba. Si chiar si Japonia. Dar MSW-ul inca nu si-a produs efectele, nu ii pune cruce de acum.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 10:30 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Avem in derulare 2 trageri la loteria iernii 2022-2023. Daca ambele ies bine, situatia ei se poate intoarce la 180 de grade. Aceste 2 trageri sunt ciclonul din weekend si SSW-MSW-ul.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 10:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Ce o fi pățit ECMWF? S- a stricat serverul?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 10:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A dat eroare de la cat de puternic este viscolul care ne va afecta. :twisted: :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 11:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Da, e crapat ECMWF in seara asta. Nu e nicaieri updatat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 11:30 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Neaceasca85 scrie:
A dat eroare de la cat de puternic este viscolul care ne va afecta. :twisted: :mrgreen:

Scoate banii de la tescherea Ceașcă, să nu uiți de gaze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 11:32 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
gogulica scrie:
Da, e crapat ECMWF in seara asta. Nu e nicaieri updatat.

Hacked. Hackerit. Atacat.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 11:34 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
WinterIsComing2021 scrie:
Neaceasca85 scrie:
WinterIsComing2021 scrie:
Nu mai urmariti modelele meteo. Nu are rost. Ele vad de fiecare data zapada, viscol etc dar fara bazin de aer rece la N si E de Romania si cand zic bazin de aer rece ma refer si la suprafata pamantului si in altitudine. Altfel o sa fie doar ploi si nitel vant. Cam cum o sa fie in acest weekend, cel mai probabil. Sau cel mult zapada apoasa care sa se topeasca a doua zi. Se pare ca aerul rece se va revarsa peste America de Nord si Asia (unde deja au fost temperaturi negative record in China ieri.alaltaieri. Noi tragem mereu paiul cel mai scurt in ultimii ani!!!

De ce zici ca MSW va arunca vortexul peste America si Asia daca nu te uiti pe modele? Ai dat deja verdict nefavorabil MSW/SSW-ului :| pe care il asteptam sa livreze peste Romania in februarie, dupa ciclonasul din weekend. :mrgreen:


Nu mai urmaresc modelele ci doar pagini de meteo pe fb sau pe voi, aici. De exemplu mi-a aparut o stire in feed cum ca Japonia, Coreea de Sud si de Nord si China se pregatesc pentru un val de frig ce poate aduce in unele locuri temperaturi de -30 de grade celsius. Iar pe facebook mai multe pagini meteo din SUA scriu despre o furtuna majora de zapada ce o sa se abata in periada urmatoare peste America centrala si de Est, urmata de zile intregi de ger. Mai ales in Canada.


China a înregistrat zilel trecute - 54 grade, așa că - 30 este cald.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 24, 2023 11:36 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Oho, a doua dupa Siberia.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 12:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Când se trezesc celelalte modele, ECMWF devine mai cald și cu precipitații mai scăzute decât la precedenta rulare. Oricum la acest capitol sunt varza toate chiar și la t+48. Mi-e dor de Euro 4 mai ales vara.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 9:08 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ce e mai prost e ca incalzirile astea stratosferice par a fi reflective, fara nici o influenta asupra vortexului. AO ramane pozitiva in februarie, dar ce e si mai rau este ca NAO va atinge valori de inceput de ianuarie. Mai poate fi si situatia in care modelele inca nu vad propagarea incalzirii in straturile inferioare ale troposferei, dar ma cam indoiesc. De ce n-am avea noi un februarie foarte cald in continuare?

Imagine

Imagine


Fişiere ataşate:
gfsnh-17-384 (1).png
gfsnh-17-384 (1).png [ 88.69 KiB | Vizualizat de 485 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 10:15 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Sa iasa evenimentul din weekend si dupa se poate duce iarna unde vrea avand in vedere ca nu am avut zapada cand a trebuit, adica de sarbatori.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 10:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Prea cald si pentru evenimentul ala din week end. Ne chinuim noi aici sa-i dam mai multa importanta, dar nu prea are ce sa fie bine prin sud. Temperaturile vor fi ridicate si la sol si in altitudine, mai mult de lapovita sau vreo zapada floscaita, nu vad ce ar putea sa fie.
Daca aveam -8- -10C la 850 mb, altceva era, dar cu -2 C nu facem nimic bine.Si suntem deja aproape de eveniment, cat de mult sa se mai schimbe prognozele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 11:22 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai in prima faza era moldovenesc, nici nu m-am gandit la acest asa zis eveniment, e OK ca va misca ceva vremea, dar viscol eu oricum nu voi avea, sperantele erau sau inca mai sunt in MSW-SSW, care ne-a dat ceva in februarie 2012 si in 2018, iar in februarie 2016 ne-a tras-o exemplar.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 11:35 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Se cam stie ce va fi in weekend: ploaie, apoi ninsoare la temperaturi pozitive si pe final de evolutie a precipitatiilor sa prindem si un pic de ninsoare la temperaturi negative.
Stratul de zapada depus cel mai probabil ca va fi slab, insa ECMWF supraestimeaza dupa cum spuneam stratul de zapada in conditii de ninsoare la temperaturi pozitive, iar din cauza asta ulterior are temperaturile cu eroare negativa pe tot intervalul de prognoza.
Macar e bine ca saptamana viitoare se va pastra o vreme ceva mai racoroasa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 866, 867, 868, 869, 870, 871, 872 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO