forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:31 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 11:50 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Totul pare evaziv deoarece este un episod normal de iarna, fara fenomene iesite din comun, fenomene pentru care acum 20 - 30 de ani nu exista nicio mirare, nu era niciun cod etc. O sa fie o perioada scurta cu ploi, lapovite si ninsori la temperaturi acceptabile, perioada de care nu ne mai putem bucura deoarece mass media a reusit in ultimii ani sa distorsieneze atat de mult orice eveniment meteo in goana dupa audienta incat acum este totul haotic. Oricum este imbucurator entiziasmul si este si mai imbucuratoare vremea de afara unde in sfarsit avem si noi un episod micut de iarna. Si poate acele nicalziri stratosferice sa ne aduca ceva surprize in Februarie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 12:09 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Cam asta zice ANM pentru Bucuresti, sursa DIGI24:

https://m.digi24.ro/meteo/vin-ninsorile ... ca-2228657


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 12:13 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Iar pentru urmatoarele 2 saptamani sunt prognozate temperaturi medii usor pozitive fara alte evenimente semnificative. Poate asta va fi singurul episod de iarna din acest sezon. Sa ne bucuram de el :)

Oricum pare cel mai important din ultimii 4 ani!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 1:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
ICON are in continuare temperaturi mult mai ridicate decat GFS pe perioada precipitatiilor in sudul Munteniei. E cel mai pesimist as spune dintre toate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 1:30 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Si poate si cel mai realist. Tare mi-e ca o sa avem doar lapovita. Am zis ca nu o sa ma mai uit pe modele dar apropierea acestui episod m-a rascolt prea mult si am zis sa ma uit iar. Dezamagitor. Poate la anu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 1:34 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
GFS vede o crestere a temperaturilor pana spre 4 grade incepand cu ora 14 si pana dupa miezul noptii, ECMWF se opreste cu cresterea in jur de 3 grade cam in jurul orei 19…. Situatiile limita le detest, ori avem ce povestii pe aici zile intregi ori mari deceptii(acestea sunt cele mai dese)


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 2:24 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Cand sunt situatii limita sunt deceptii clar. Un viscol se formeaza cu un ingredient principal si anume temperaturi mici la N si Est de tara noastra ori temperaturile nu sunt deloc asa mici ci la limita la 855hPa si pozitive la sol. Ca exemplu, in 2012 pe 25 - 26 Ianuarie aria de joasa presiune venita din Mediterana avea la Nord, cand a inceput sa intre pe teritoriul tarii noastre, temperaturi de -10/-12 grade celsiul la 850 hPa si -6/-8 grade la nivelul solului. Ingredientele sunt multe si ele trebuie sa pice exact cand trebuie ca noi sa avem viscol - arie depresionara din mediterana care sa se ciocneasca exact in zona tarii noastre cu arie de presiune ridicata la Nord, temperaturi, centrul ariei depresionare sa fie la Sud de noi iar aria de preiune ridicata sa nu fie prea inaintata etc...Deci sa nu ne facem iluzii...:) Viscolele la noi sunt de fapt urmarile unor frumoase si extraordinare intamplari...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 2:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Imi aduc si acum aminte cum Romica Jurca insasi, anunta la buletinul meteo, in seara de 23 decembrie 2003, dupa o zi cu +4 C vant si ploaie, ca urmeaza o alta zi "urata" in Bucuresti, cu o temperatura in jur de + 1 C, vant si precipitatii mixte.

A urmat o zi intreaga cu viscol si cu o maxima de 0.1 C la Baneasa. Se intampla acum 20 de ani, se presupune ca acum stam mai bine pe prognoze, dar cine stie. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 3:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
30 petaflopsi pe secunda putere de procesare si la mai putin de 36 de ore de un posibil eveniment de iarna , nicio rulare a vreunui model nu seamana cu o alta rulare a altui model. :lol:

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 3:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Imi aduc si acum aminte cum Romica Jurca insasi, anunta la buletinul meteo, in seara de 23 decembrie 2003, dupa o zi cu +4 C vant si ploaie, ca urmeaza o alta zi "urata" in Bucuresti, cu o temperatura in jur de + 1 C, vant si precipitatii mixte.

A urmat o zi intreaga cu viscol si cu o maxima de 0.1 C la Baneasa. Se intampla acum 20 de ani, se presupune ca acum stam mai bine pe prognoze, dar cine stie. :)


Imi aduc si eu aminte dimineata de 24 decembrie 2003: m-am dus cu colindatul la 07:00 dimineata prin viscol , ninsoare abundeta si strat de zapada. A fost super!
Alte vremuri; pe vreme aceea nu auzeai la TVR notiuni de vortecsi polari, incalziri mega-spatialo-stratosferice si totusi iarna era.... ei bine, IARNA ! Acum in schimb, avem vreme de sudul Greciei...

Pe vremea bunicilor nostri, astfel de cicloni cu ploi si lapovite la +1 +2 grade C ii vedeai la final de septembrie, cand incepeau ploile puternice mocanesti si zilnice de toamna, iar la inceput de noiembrie se culegea porumbul cu zapada pana la genunchi in sudul tarii :lol: :lol: .

Copiii nostri unde se vor mai da cu sania?!? Doar pe varful Mont Blanc?!
Probabil ca nepotii nostri vor auzi de termeni ca: "ger, zapada, ninsoare, viscol" prin dictionare, drept arhaisme si notiuni uitate de timp, dintr-o alta civilizatie.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 3:31 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
dan2013 scrie:
gogulica scrie:
Imi aduc si acum aminte cum Romica Jurca insasi, anunta la buletinul meteo, in seara de 23 decembrie 2003, dupa o zi cu +4 C vant si ploaie, ca urmeaza o alta zi "urata" in Bucuresti, cu o temperatura in jur de + 1 C, vant si precipitatii mixte.

A urmat o zi intreaga cu viscol si cu o maxima de 0.1 C la Baneasa. Se intampla acum 20 de ani, se presupune ca acum stam mai bine pe prognoze, dar cine stie. :)


Imi aduc si eu aminte dimineata de 24 decembrie 2003: m-am dus cu colindatul la 07:00 dimineata prin viscol , ninsoare abundeta si strat de zapada. A fost super!
Alte vremuri; pe vreme aceea nu auzeai la TVR notiuni de vortecsi polari, incalziri mega-spatialo-stratosferice si totusi iarna era.... ei bine, IARNA ! Acum in schimb, avem vreme de sudul Greciei...

Pe vremea bunicilor nostri, astfel de cicloni cu ploi si lapovite la +1 +2 grade C ii vedeai la final de septembrie, cand incepeau ploile puternice mocanesti si zilnice de toamna, iar la inceput de noiembrie se culegea porumbul cu zapada pana la genunchi in sudul tarii :lol: :lol: .

Copiii nostri unde se vor mai da cu sania?!? Doar pe varful Mont Blanc?!
Probabil ca nepotii nostri vor auzi de termeni ca: "ger, zapada, ninsoare, viscol" prin dictionare, drept arhaisme si notiuni uitate de timp, dintr-o alta civilizatie.


Si in anii 90 am prins Septembrie si Octombrie cu ploi si lapovite care tineau 3-4 zile si vant puternic apoi din Noiembrie viscole si ger. Tin minte ca abia asteptam sa vina toamna cu acele ploi interminabile si vant taios care anuntau iernile bogate in zapada :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 5:11 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Adevarul e ca ciclonul asta o sa scoata un gugustiuc si partea interesanta e ca modelele incep sa bage gugustiuci in prognoza si pe mai departe, chiar daca doar gugustiuci reci.
Anul asta am zis ca oscilatia negativa a lui gugu nu se va mai transpune in evolutia vremii, dar daca pana la urma se va intampla asta, atunci inseamna ca oscilatia Gugu e cea mai acurata prognoza posibila pentru sezonul rece, care merge la 100% grad de realizare.
Dar sa vedem mai departe ce se va intampla.

In alta ordine de idei am o banuiala ca ANM-ul consulta forumurile inainte de emiterea avertizarilor meteo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 5:28 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Lun Mai 31, 2010 4:14 pm
Mesaje: 299
Localitate: Bucuresti
Eu mi-am pierdut speranta pentru Bucuresti, mai ma uit maine pe geam :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 5:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Sperante de maine seara incolo. Doar pe retrograd va ninge in Bucuresti. ECMWF 06z arata foarte bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 7:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Jale prognoza Icon și GFS.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 870, 871, 872, 873, 874, 875, 876 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO