forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Sep 20, 2020 12:02 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14241 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 950  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 27, 2008 9:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Multa virga am vazuta spre seara, din nori Cb si Cu congestus in disipare; evaporarea precipitatiilor s-a facut intr-o masa de aer foarte uscat, cu umiditati relative sub 30%

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Mar 27, 2008 12:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Da, si eu vazut precipitatiile virga de aseara, mi s-au parut foarte interesante. Am vazut multi nori de mici dimensiuni care deveneau Cb in foarte scurt timp, generand ploaia virga.
Iar aseara, pe la ora 6 jumate, cerul a fost strbatut de un plafon de nori altostratus care aveau trene descendente, desi norii erau foarte subtiri, aproape ca se vedea cerul prin ei. Cred ca tot un nor Cb a generat si aacesti nori.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 05, 2008 2:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 5 aprilie sambata, cerul a fost variabil in cursul diminetii si a fost destul de rece, aproximativ 12 grade C. Au predominat norii altocumulus care au disparut la pranz si si-au facut aparitia norii cumulus convectivi, iar temperatura este in crestere. In schimb, presiunea atmosferica este in scadere. Zilele trecute aeasta a fost relativ constanta, de 752mmHg, iar in prezent, la ora 14: 44 este mai scazuta, 748 mmHg.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 05, 2008 4:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Este ora 17, vremea s-a incalzit simtitor la Bucuresti, iar presiunea este de 747 mmHg, iar conform ANM erau 19 grade la Bucuresti Filaret, la ora 15.
Mai devreme au fost nori cumulus congestus destul de frumosi, insa acum norii sunt mai putini si nu mai au asa convectie ca mai devreme :( Ma astept sa ploua la noapte, dar mai sigur maine dupa-amiaza.
Astept si parerea celorlalti, mai bine informati ca mine !

Sus

MesajScris: Dum Apr 06, 2008 11:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 6 aprilie duminica, presiunea atmosferica este 745mmHg, predomina norii nimbostratus din care ploua slab la ora 11 si 5, vantul sufla moderat si erau 9,4 grade C la 10 dimineata, conform ANM.

Sus

MesajScris: Lun Apr 07, 2008 12:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 7 aprilie luni, vremea este racoroasa la Bucuresti,conform ANM erau 10 grade la ora 11 dimineata si ploua slab din nori de tip stratus, care acum la pranz au inceput sa se destrame. Vantul sufla moderat, iar presiunez atmosferica este de 746mmHg.
Ieri au fost nori nimbostratus din care a plouat in continuu toata ziua, iar ploaia a continuat si in noaptea de 6 spre7 aprilie.
Azi cred ca o sa mai ploua slab.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 12:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ema-ema, cu siguranta ploaia slaba nu cadea din nori Stratus, ci din nori mai inalti, probabil Altostratus sau nimbostratus, posibil Altocumulus. Din norii Stratus poate sa cada burnitza, dar nu ploaie

Sus

MesajScris: Lun Apr 07, 2008 3:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salut, Iceage !

Da, ai dreptate, si eu m-am gandit ca erau deasupra nori de inaltime mai mare din care a plouat slab.
Acum este ora 15: 37, iar cerul este mai mult senin, vad ca in nord sunt ceva nori cumulus subtiri, care cred ca sunt un fel de ramasite ale norilor stratus de mai devreme, daca pot spune asa.
Asa stiu ca arata de obicei norii in urma ploilor mocanesti sau cand vremea este rece.
Iceage, as vrea sa vi cu completari, eventual sa ma corectezi unde m-am exprimat gresit, daca vrei

Sus

MesajScris: Mar Apr 08, 2008 11:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 8 aprilie marti vremea este insorita si in incalzire. La ora 10 dimineata erau 13 grade C la statia Bucuresti Filaret.
Presiunea atmosferica este de 750 mmHg.

Sus

MesajScris: Mar Apr 08, 2008 1:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cerul se mentine senin la Bucuresti, vantul sufla moderat, iar temperatura este in crestere, sunt 17-18 grade C
Sunt nori cirrus foarte slab definiti, insa ma mir de ce nu si-au facut aparitia norii cumulus.

Sus

MesajScris: Mie Apr 09, 2008 5:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 9 aprilie, vremea este doj nou calda la Bucuresti cu 21 de grde la statia Filaret, vantul sufla slab si predomina norii cirrus si cirrus spissatus, adica mai densi.

Sus

MesajScris: Vin Apr 11, 2008 10:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, vremea la Bucuresti a fost racoroasa de dimineata si au fost nori cirrus spissatus, adica densi, nori altostratus pe alocuri si ceva altocumulus castellanus in N-E. Cerul s-a inseninat la ora 10 jumate dimineata si este soare si placut. Presiunea atmosferica este de 749 mmHg, in usoara crestere fata de ziua de ieri, 10 aprilie.
Daca par schimbari interesante ale vremii la Bucuresti, o sa le raportez ! :wink:

Sus

MesajScris: Vin Apr 11, 2008 1:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

11 aprilie vineri. Acum este ora 13: 52, cerul este variabil si sunt prezenti nori de tip altostratus si cirrus pe alocuri, dar si nori cumulus si fractocumulus. Norii se deplaseaza de la S-V spre E si N-E. Fata de ziua de ieri, sunt mai multi nori, dar care nu prea au convectie, insa este soare si poate ca mai tarziu vor fi ceva conditii de ploaie. Presiunea atmosferica oscileaza intre 748 si 749 mmHg, cred ca este in scadere usoara. Vantul sufla moderat in prezent.

Sus

MesajScris: Vin Apr 11, 2008 2:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

De curand si-au facut aparitia si norii altocumulus stratiformis , in timp ce norii altostratus sunt pe tot cerul , dar cu ceva spatii libere intre ei. Nori cumulus s-au mai rarit.
Am impresia ca vremea va fi schimbatoare astazi, insa prezenta acestor nori ce reprezinta, invazie de aer cald ? Intreb deoarece am inteles ca vremea este in incalzire accentuata, dar ca vor fi si ploi.
Asa a prognozat ANM-ul din cate am inteles.
Doresc si parerea celorlalti despre vreme, daca se poate.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 11, 2008 2:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Un front cald avand in fata un impresionant sistem de nori medii si inalti (de la Altocumulus si Altostratus la Cirrus si Cirrostratus) se indreapta spre noi dinspre sud-vest

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14241 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 950  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]