forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Sep 20, 2020 1:12 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14241 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 950  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Apr 14, 2008 10:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

La ora 21 erau 11 grade la statia Bucuresti Filaret si ploua fin si des de la ora 22. Este o ploaie ca de toamna, din nori nimbostratus, fara intensificari ale vantului sau alte fenomene interesante. Presupun ca va dura toata noaptea.

Sus

MesajScris: Mar Apr 15, 2008 9:54 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 15 aprilie marti, vremea este inchisa si friguroasa la Bucuresti.
Conform ANM erau 8 grade C la ora 8 dimineata, vantul sufla moderat cu unele intensificari si este foarte patrunzator, parca va veni iarna in urmatoarele zile. Presiunea atmosferica este de 746 mmHg, mai scazuta ca ieri, 13 aprilie.
Acum, cand scriu, la ora 9: 57 ploua marunt din nori nimbostratus care se deplaseaza repede si care vin din N-E.
A plouat toata noaptea si inca mai continua.

Sus

MesajScris: Mar Apr 15, 2008 1:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Acum, la ora 13 si 17, ploua foarte fin si des la Bucuresti, din nori nimbostratus, cel mai probabil. este tot asa de frig, iar presiunea atmosferica este constanta.

Sus

MesajScris: Mie Apr 16, 2008 12:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi, 16 aprilie miercuri, vremea a fost inchisa si rece la Bucuresti, cu 8-10 grade ( la ora 11 erau 10 grade la statia Filaret) si vant moderat, dar foarte rece. Presiunea atmosferica este constanta, adica 746 mmHg. Pe parcursul diminetii a plouat slab, dar acum, la ora 12:30 cerul este partial noros, predomina norii cumulus mediocris si pe alocuri stratocumulus, ce par a avea convectie.
Am inteles ca vor fi conditii sa ploua local in Muntenia, dar si la Bucuresti.

Sus

MesajScris: Mie Apr 16, 2008 4:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

AVERSE DE PLOAIE SI DESCARCARI ELECRICE LA BUCURESTI

in sfarsit, vremea a devenit interesanta si la noi, dupa o lunga asteptare !
De dimineata au tot venit nori cumulus care au avut convectie puternica la orele pranzului. In jurul orei 13 am fost cu parintii la Piata Sudului, iar pe drum am putut admira nori foarte frumosi.
Au fost nori cumulus fractus, cumulus mediocris, congestus, stratocumulus provemit din nori cumulus congestus sau mediocris aplatizati inainte de a deveni Cb, etc. A fost foarte frumos, regret ca nu am aparat foto digital deoarece au fost multi-multi nori superbi !
Cred ca acesti nori s-au format din cauza masei de aer relativ calda si umeda care vine din S-V, dar si ca a fost soare mai multe ore, nu sti u exact.
A fost un moment cand am crezut ca norii nu mai urca, dar convectia a continuat, asa ca am vazut nori cumulus foarte bine dezvoltati, care devenisera Cb in nordul Bucurestiului.
Pana la urma si la noi au venit nori Cb din care ploua nu depate, precum si o fasie intunecata de nori foarte negrii la baza si frumos zdrentuiti.
Am luat metroul pana la Aparatorii Patriei, ca sa nu se flescaiasca ploaia pe drum. La noi incepuse sa ploua deja, iar in timp ce ne grabeam spre casa a inceput sa ploua din ce in ce mai tare, ne-a cam udat, dupa care s-a oprit brusc. In acest timp au inceput sa se auda prinele descarcari electrice pe anul 2008 si mi-a parut bine. A fost p oaie cu intermitente, cred ca erau forfecari de vant la altitudini mari.
Aversele de ploaie au fost in jurul orei 14 :30, la fel si fulgerele.
Desi sunt doar 15 grde, vremea este spectaculoasa ca intr-o zi caniculara, deoarece si acum sunt prezenti norii cumulonimbus !

Sus

MesajScris: Mie Apr 16, 2008 5:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Este ora 17: 33, IAR LA NOI SUNT INTENSIFICARI PUTERNICE ALE VANTULUI, IAR NORII, PUTINI CAT SUNT, SE DEPLASEAZA REPEDE SI AU CONVECTIE INTENSA. MAI ALES IN N-E BUCURESTIULUI.

Iceage, la tine a fost cumva grindina ?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 16, 2008 7:23 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

la tg mures ieri au cazut 26l/mp.azi au mai fost vreo 2-3 averse slabe,totalizand inca 2l/mp.vantul a suflat tare dupa amiaz,rafale de pana la 60km/h.acum s-a inseninat iar temperatura dupa o maxima de 10 grade,acum este de 8 grade.cred ca la noapte o sa fie iar 0 grade si conditii de bruma.

Sus

MesajScris: Mie Apr 16, 2008 8:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Acum, la ora 20:34, s-a inseninat la Bucuresti, vantul a mai scazut din intensitate, iat la Statia Baneasa sunt 10 grade C, iar la Filaret 14 grade C. Presiunea atmosferica este in crestere, 748 mmHg.
Au anuntat ca nu va mai ploua si in zilele urmatoare la Bucuresti :cry:

Sus

Subiectul mesajului: STAREA VREMII LA BUCURESTI
MesajScris: Joi Apr 17, 2008 9:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cel putin in zona de sud-est, aversa de ploaie cu descarcari electrice intre orele 15.30 si 16, urmata de intensificari sustinute ale vantului. Primul oraj observat de mine in acest sezon, precedentul oraj datand din martie a fost observat la aeroporturile Otopeni si Baneasa

Sus

MesajScris: Joi Apr 17, 2008 2:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi dimineata, 17 aprilie ,vremea a fost racoasa, cu 10 grade C.
La ora 13, conform ANM, erau 16,6 grace C la statia Bucuresti Filaret.
Vantul sufla moderat din S-V, cerul este variabil, si predomina norii altostratus si cumulus humilis, desi mai devreme convetia era mai intensa.
Presiunea atmosferica este de 751 mmHg.

Pentru ca nu stiu unde era cel mai bine sa pun intrebarea, , o sa cer aici o mica lamurire.
As vrea sa stiu daca e cat decat acceptabil felul in care am facut raportul despre vreme si daca pot sau nu sa pun ziua si ora la care raportez starea vemii.
Vimp, astept sa ma corectezi, daca se poate. :wink:

Sus

MesajScris: Vin Apr 18, 2008 12:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Azi,18 aprilie vremea este insorita si calda la Bucuresti. Dimineata au fost nori cirrocumulus si mai ales altocumulus de tip castellanus si floccus ( ca niste smocuri de lana). Acesti nori indica vreme instabila. Cerul este acoperit de o pacla abia vizibila, care este roscata in nordul oradului.
La ora 12 erau 19 grade C, vant slab si presiune in usoara scadere, 748 mmHg.

Sus

MesajScris: Vin Apr 18, 2008 4:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

18 aprilie- vremea s-a incalzit destul de tare la Bucuresti, la ora 15 erau 22 de grade C, conform ANM, dar acum, la ora 16: 46, cand scriu, cred ca s-a mai incalzit, deoarece soarele este arzator si vantul sufla slab. Barometrul meu indica 747 mmHg.
Cerul a fost si este variabil, mai mult senin. Predomina norii cirrus, cumulus fractus, cumulus humilis si mediocris. Adica norii de vreme buna, cel putin deocamdata.

Sus

MesajScris: Vin Apr 18, 2008 9:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Este ora 21:14 si am revenit cu al treilea raport pe ziua de azi, deoarece vantul a inceput sa prezinte intensificari sustinute in jurul orei 20, cand au venit nori stratocumulus din S si S-V. Probabil ca in nordul orasului sunt nori Cb, insa nu se semnaleaza deocamdata descarcari electrice.
Vantul continua sa sufle cu putere si a inceput sa ploua slab, iar presiunea atmosferica a mai crescut putin, este de 748 mmHg.
Pe Mozaic Radar Romania se pot observa precipitatii moderate in sud- estul tarii, dar si la Giurgiu.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 18, 2008 10:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

Topic inchis pentru a ne pastra (cat de cat) in limitele regulamentului
Sper sa nu considerati masura prea "punitiva" :)

Sus

MesajScris: Sâm Apr 19, 2008 11:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

19 aprilie- Vremea este in incazlire, la ora 10 erau 15 grade la statia Filaret, presiunea atmosferica 749 mmHg si vant salb.
Cerul este acoperit de nori altostratus care au devenit opaci la ora 11: 53, cand am scris.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14241 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 950  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]