forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:58 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Iul 18, 2022 9:19 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Răcoare și la Băile Felix, a apus soarele, se face instant rece.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Iul 22, 2022 11:41 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
0,9 grade minima azi la Doda Pilii. Aerul asta uscat cedeaza caldura grav. Sunt curios care va fi amplitudinea zilnica, maxima e posibil sa treaca de 30.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Iul 22, 2022 10:24 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Cat a fost temperatura maxima acolo?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Iul 22, 2022 10:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
31.1 C la puțin peste 1000m.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Iul 23, 2022 1:04 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
E 990 m cf google maps, dar hai sa zicem 1000, ca are tendinta sa dea cativa metri in minus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Iul 23, 2022 10:41 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Dupa o minima de 4,4 grade, maxima a urcat la Doda pana la 33,4 grade azi. Minima ar fi fost ceva mai scazuta daca nu era acea banda de nori medii de la mijlocul noptii.
Oricum dolinele probabil au scos inghet si azi, ceea ce e ceva pentru cea mai calda zi din istorie la mai multe statii din vest. Parca m-ar manca zilele astea sa merg sa vad datele de pe loggerul din Vartop.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Iul 29, 2022 1:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Desi am instalat un senzor de temperatura la Poiana Stampei acum o luna jumate, din pacate nu a transmis date imediat dupa ce am plecat de acolo. Azi am fost din nou, am schimbat bateriile, l-am scuturat putin si acum merge. Senzorul este amplasat la 1250 de metri de statia meteo ANM si vreo 20-25 de metri mai jos.
In seara asta, pe lipsa radiativ, nebulozitate 8/8, diferenta fata de Anm era de ordinul zecimilor, deci acuratetea e excelenta (nici nu avea cum sa fie altfel, ca doar eu l-am calibrat).
Astept o noapte senina sa vad ce scoate fata de Anm.

Imagine

Imagine

SM Anm, cocotata pe un deal cu vaci:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Aug 01, 2022 9:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
De urmarit ce va scoate, mai ales pe minime :)

Intrebare - padurea fiind cam la 50m, oare nu va avea efect de ponderare a valorilor ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Aug 01, 2022 9:44 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
E un risc pe care mi l-am asumat. Sper sa compenseze SVF-ul mai slab din cauza padurii, faptul ca am pus senzorul mai jos in vale. Poate la un moment dat voi face si niste masuratori live acolo, sa vad daca am ales cel mai bun loc.

P.S. si la Doda padurea e la 50 m aprox :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Aug 03, 2022 12:33 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Prima seara senina...la 22z erau 15,5 grade la ANM Poiana Stampei si 9,5 grade la senzorul meu. 8O Rezultate peste asteptari...ma gandeam ca dupa 50 mm in zona aia nu vor trece de 2-3 C diferentele.
Sigur, nimic nu se apropie de Lucina, care e cu 3-4 grade mai rece decat toate depresiunile de acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 7:37 am 
Cât ai dat pe adăpostul pentru senzorul de temperatură şi de unde l-ai luat ?
Davis-ul de la mama lui mi se pare cam scump, e cam 100 de USD.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 9:27 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Sunt ramasitele adapostului din Humpleu pe care le-am recuperat si refacut (pus de belgianul de care am mai amintit, in 2014).
Nu e grozav adapostul, maximele fata de Anm vad ca sunt cam cu 1,5 grade mai mari pe zi senina cu soare. Pana in 0,5 diferenta era ok, 1,5 e cam mult. Dar macar e adapost si nu sta senzorul in aer liber.

Minima de azi 3,1 grade, iar la ANM 7,5 grade. 4,4 grade diferenta, ceea ce confirma ce ziceam mai demult, ca in depresiunea de la Poiana Stampei sunt locuri mai reci. Dar chiar cu 4-5 grade mai reci, nu ma asteptam. Si inca nu s-a uscat bine aerul, iar iarna diferentele cred ca pot fi si de 7-8 grade. Super statie de depresiune statia aia de pe deal, n-am ce zice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 11:11 am 
Amplasamentul e prost dar probabil că nu-i interesează pe cei de la ANM neapărat temperatura, probabil au în vedere alţi parametri care li se par lor mai importanţi.
Nu ai vorbit cu cei de la staţie, să schimbi impresii, etc ? Apropo de temperatură, ziua când e în toi căldura care e diferenţa între minimă şi maximă. Să ne spui şi ce maxime sunt pe acolo că aşa e mai interesant de făcut o comparaţie. Cred că ar fi foarte interesant să aflăm cât de mult se încălzeşte ziua în amplasamentul tău comparativ cu staţia ANM.


Ultima oară modificat de eugenraduoradea pe Joi Aug 04, 2022 11:17 am, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 11:17 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Nu, nu ma mai pasioneaza sa vorbesc cu oamenii de la statii de ceva vreme. Probabil ca oricum m-ar fi vazut ca pe un ciudat.
Temperatura e cel mai important parametru mai ales in astfel de zone, pt ca afecteaza in mod direct, si zilnic, viata oamenilor. Ce alt parametru sa fie mai important, vantul, precipitatiile? Alea nu sunt in fiecare zi. Temperatura e in fiecare zi. :)
Intr-o zi rece la inceput de mai la statie pot sa fie -2 grade, nu-i mare bai, dar pe fundul vailor sa fie -7 e o problema. Iar acolo oamenii au case si gradini pe fundul vailor, nu pe dambul unde e amplasata statia Anm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 11:23 am 
Să nu uiţi să menţionezi şi maxima, sunt curios să văd diferenţa pe dâmb şi în vale. Sau fă un grafic, şi aşa e bine. La ce interval de timp ai setat senzorul să înregistreze date ?


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO