forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Sep 24, 2020 8:26 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Articole, comunicatii, lucrari stiintifice
MesajScris: Lun Aug 17, 2015 7:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Restul e cancan ...
http://www.cancan.ro/de-aici-primim-pro ... remii.html

Sus

MesajScris: Lun Aug 17, 2015 9:08 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Asta e bun pt cine avea indoieli de minimele absolute lunare nationale postate de mine, cu exceptia zonelor montane.Niste nelamuriri am si eu insa.Avem record la februarie valoarea din 2005 de la Intorsura Buzaului, -35.8, insa mai avem prin unele statistici o valoare de -36.6 grade de la Iasi din 1 februarie 1937.Nu stiu insa ce sa spun despre acea valoare.E singura statie cu un record din acel an, iar la Tg.Mures in aceeasi zi am avut o minima de -6 grade.Apoi o alta nelamurire ar fi pt luna iulie.Eu am ca record o valoare de -0.6 grade de la Toplita din 17 iulie 1989, iar valoarea de la Ciuc de -0.2 este pe locul 2, si nicidecum inregistrata in 6 iulie cand eram in plin aer tropical, maxime de peste 32 de grade, ci in 18 iulie, cand si la Mures am avut recordul absolut al lunii de 4.6 grade.In rest, datele sunt ok, identice cu ce am eu, si am mai mare incredere in ce am eu decat in ceea ce da anm-ul.

Sus

MesajScris: Sâm Aug 22, 2015 11:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Observatii meteorologice la Timisoara intre anii 1780-1803 (fisier .pdf):
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=0CEwQFjAIahUKEwjq1vHOtr3HAhUBNhoKHeL_CZw&url=http%3A%2F%2Fwww.degruyter.com%2Fdg%2Fviewarticle.fullcontentlink%3Apdfeventlink%2F%24002fj%24002fjengeo.2014.7.issue-1-2%24002fjengeo-2014-0001%24002fjengeo-2014-0001.pdf%3Ft%3Aac%3Dj%24002fjengeo.2014.7.issue-1-2%24002fjengeo-2014-0001%24002fjengeo-2014-0001.xml&ei=xs3YVerbB4HsaOL_p-AJ&usg=AFQjCNHWTKeXPGt1Uxvky9njZgmo_XMaVw

Sus

MesajScris: Dum Aug 23, 2015 3:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Foarte interesant pdf :)

Sus

MesajScris: Joi Aug 27, 2015 2:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

https://peterlengyel.wordpress.com/2015 ... r-ca-idee/

bine scris :)

Sus

MesajScris: Joi Aug 27, 2015 4:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Foarte fain articolul.
Un om cu picioarele pe pamant. :)

Sent from mobile

- Cluj

Sus

MesajScris: Vin Aug 28, 2015 10:27 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

"Citind tot felul de lucrări despre climat, ai impresia că multe dintre ele sunt scrise de experți cu ochelari de cal-climatic; expertul nu vede decât ceea ce este politically correct să vadă, ceea ce este norma la momentul actual, nu are libertate de gândire ci din start este constrâns între palierele care îl fac un fel de redus mintal."

Ha, ce bine a spus-o aici. Foarte bun articolul, desi nu sunt neaparat de acord cu inceputul (temperatura optima pentru organism). Ar fi putut de asemenea sa mai adauge detalii si despre inglobarea statiilor meteo de catre orase etc...dar all in all a pus punctul pe i.

Sus

MesajScris: Vin Aug 28, 2015 11:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

M-a uimit autorul, limbaj puţin cam colorat dar perfect justificat. Aşa e, vremea e foarte complexă, variabile infinite.

Sus

MesajScris: Sâm Aug 29, 2015 12:24 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Le zice bine tipul per ansamblu, chiar nu ma asteptam :) Una peste alta, despre schimbari de clima si chestii de astea nu se discuta de putini ani ci de mai bine de 100 de ani.Prima oara s-a vorbit despre asa ceva in 1898, atunci Stefan Hepites, primul conducator al ANM, scria lucrarea " Schimbatus-a clima ? " Concluzia e ca exista o variabilitate anuala si multidecadala in mersul vremii si al climei, vorbim de un sistem extrem de complex care nu respecta "bareme".In ziua de astazi politicul e implicat in toata chestia asta care a ajuns la rangul de mare isterie, poate cea mai mare a ultimilor 20 de ani.Prea multi bani se invart si altfel realitatea nu poate rezista sub presiunea trunchierii.

Sus

MesajScris: Mar Sep 01, 2015 12:34 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

sorifin scrie:
Asta e bun pt cine avea indoieli de minimele absolute lunare nationale postate de mine, cu exceptia zonelor montane.Niste nelamuriri am si eu insa.Avem record la februarie valoarea din 2005 de la Intorsura Buzaului, -35.8, insa mai avem prin unele statistici o valoare de -36.6 grade de la Iasi din 1 februarie 1937.Nu stiu insa ce sa spun despre acea valoare.E singura statie cu un record din acel an, iar la Tg.Mures in aceeasi zi am avut o minima de -6 grade.

Aș avea multe de spus despre gerul din 1937, pentru că acum un an și ceva am investigat mai mult subiectul, dar din păcate acum nu am timp deloc, așa că o să fac doar un rezumat.

Valoarea de care zici, ce apare în anuarul statistic, de -36,3°C s-ar fi înregistrat, dacă am înțeles eu bine, la o stație ce nu aparținea de IMC și a funcționat câțiva ani undeva pe lângă Ezăreni, la SV de oraș. Un fel de „Ion Sion” (deși nu era chiar o fermă :) ). Valoarea respectivă nu a fost luată în considerare decât târziu, în mod cert după anii '70! Eu nu cred în ea.

La momentul respectiv, în Iași funcționau două stații oficiale. Stația principală, numită și Iași-Internat, a fost înființată în 1891 și funcționa în curtea Liceului cu Internat (devenit ulterior Colegiul Costache Negruzii, unde am învățat și eu :) ). Curtea e mare (are 3 terenuri, 2 săli de sport, un turn vechi pentru apă din cărămidă, încă două clădiri, spațiu verde și niște tei bătrâni care cu siguranță erau și pe vremea aceea), iar spre vest se află un cartier liniștit de case. Acolo minima de pe 1 feb 1937 a fost de -30,0°C.

Cea de-a doua stație, numită și Iași-Copou, a fost înființată în 1921 și era situată cu ca. 50 m mai sus, într-o mică vale, la NV de oraș. În marea majoritate a cazurilor avea minime mai scăzute. Minima zilei de 1 februarie a fost de -35,0°C aici. Aceasta e valoarea ce apare în tabelele stației, în Buletinul lunar al observațiilor meteorologice, fasc. februarie 1937 etc. Astfel de diferențe mari de temperatură apăreau mai mult iarna, atât datorită efectului termic al orașului, cât și al topirii diferențiate a zăpezii (mai intensă la Internat, pe terasa medie Bahluiului, cu expoziție sudică). Eu cred în această valoare.

Alte valori înregistrate în aceeași zi, care îmi sunt cunoscute: -33,2 la Dorohoi (N jud. Botoșani), -29,1 la Huși (NE jud. Vaslui) și -31,5°C la Chișinău, în Basarabia. Ultimele două stații sunt pe deal. Aceasta din urmă este oficială și confirmată (public), fiind afișată și pe site-ul Serviciului Hidrometeorologic de Stat din RM, la această pagină (atașez totuși aici un printscreen cu un tabel). Acest lucru mi se pare foarte important, întrucât în timpul ocupației sovietice tot ceea ce ținea de perioada interbelică era privit cu suspiciune! De asemenea, în afara Moldovei, mai avem o valoarea de -30,0°C în Transnistria, la Tiraspol (care, la momentul acela, făcea parte din URSS). Toate valorile menționate de mine până acum sunt recordurile absolute ale stațiilor respective. Din păcate, nu am date de la alte stații de aici sau din Ucraina.

Imagine

E imposibil să se fi înregistrat atâtea valori scăzute la stații diferite, chiar în țări diferite, pe o suprafață atât de mare, din eroare.

Contextul sinoptic de atunci a fost foarte interesant. Trebuie să precizez că în Moldova era depus un strat de zăpadă consistent.

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 8:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

A aparut revista stiintifica a ANM pe anul 2014.Merita citita, unele lucrari de acolo chiar sunt interesante :)

Sus

MesajScris: Dum Oct 18, 2015 11:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

http://m.gandul.info/magazin/motivul-pe ... a-14844212

Sus

MesajScris: Dum Oct 18, 2015 12:33 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Bun. Trebuie dat mai departe.

Sus

MesajScris: Mar Oct 20, 2015 9:39 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

poate cineva e interesat sa participe (in bucuresti si cluj) :)

http://www.romaniacurata.ro/schimbarile ... rovocarii/

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Oct 20, 2015 10:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Ahah, imediat ma grabesc sa-mi fac rezervare :))

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]