forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 4:30 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 322 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mie Feb 24, 2016 8:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Trebuie sa fii destul de naiv sa crezi ca trendul clar de încălzire nu ar fi afectat și stațiile de munte :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mar Mai 03, 2016 11:27 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Una dintre statiile meteo pe care le apreciez cel mai mult: Moraresti. Iata ca se poate pune platforma departe de drumuri si case, ca doar nu i-o durea pe observatori sa mearga 100 de metri pe jos.

https://www.google.ro/maps/place/Mor%C4 ... 554773c9a6

Din pacate nu ii mai dau viata lunga, in ritmul in care se desfiinteaza statii, mai ales ca e Ramnicu-Valcea langa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 5:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
ImagineImagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 7:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Fara suparare, dar ghilimelele alea la Administratia Nationala de Meteorologie sint de tot risul. E automata si autonoma, nu ?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 10:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Automata, cu personal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 12:05 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
2017 este primul an în care diferența dintre mediile anuale de la Tecuci și Galați e un pic mai mare de un grad (1,033), asta într-o zonă de câmpie, fără diferențe însemnate de relief... E adevărat că stația de la Tecuci s-a încălzit ceva mai puțin decât zonele înconjurătoare în ultimele decenii (chiar și în 2017, abaterea față de media 1981-2010 a fost de 0,6°C, cea mai mică din Moldova), însă Galațiul e la polul opus. Am făcut și un grafic cu diferența dintre temperaturile medii anuale (rotunjite la două zecimale) de la Galați și Tecuci în ultimii 50 de ani.

Imagine


Nu doar că se află diverse clădiri în apropiere (situație relativ comună), dar platforma stației ANM Galați (stație aflată în fluxul internațional, una dintre cele 11 care mai transmit rapoarte CLIMAT, cu șir de date de pe la 1896, inclusă în diverse baze de date climatice la nivel internațional, etc.) este înconjurată de o parcare :) , în imediata apropiere aflându-se și niște terenuri de tenis. Copacii de pe laturile de E/NE și NV au mai crescut în ultimii ani.

Imagine

Dincolo de modul în care s-au dat sau nu autorizațiile de construcție acum 10 ani, e interesant că în tot acest timp ANM-ul nu a avut nicio reacție și n-am auzit de nicio tentativă de mutare a stației, deși există destule zone interesante, fără clădiri, pe acolo (la vest de cartierul Vânători, la nord de stația CF Galați-Brateș, la ieșirea din oraș spre Giurgiulești etc.). Probabil că atâta timp cât „dă bine” în studiile despre AGW, nici nu există prea mult interes.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 12:11 am 
Staţia asta seamănă cu multe staţii americane strict dpdv al amplasamentului, înconjurată realmente de
o zonă asfaltată, îţi stă mintea în loc când vezi aşa ceva.

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 12:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Amplasarea statiei meteo Galati este de-a dreptul hilara. In primul rand nu stiu cum si cine a dat autorizatii pentru construirea acelei parcari...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 12:27 am 
Staţie urbană ca alea de la mediu, şi aia de la Alba Iulia e cam la fel ca asta şi mai sunt destule asemenea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 10:37 am 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Stiam de Galati, la fel cum sunt multe alte statii amplasate asa, in mijloc de oras si inconjurate de cladiri. Inca Tecuci e departe si te-ar mai putea contrazice unii sau altii, dar uite-te la Braila, care e practic tot acolo. Diferenta mare luna de luna, iar minimele sunt incomparabile. Pe anul 2017 am avut -15 la Galati si -24 la Braila. Sa fim seriosi. Dar si asa am ajuns la concluzia ca e ultimul lucru de care ar trebui sa ne plangem la anm. In Transilvania mai mult de jumatate din statii au siruri intrerupte in ultimii ani, iar daca te uiti pe un document intern de-al lor, vei vedea ca din 40 si ceva de statii, vreo 6-7 au program de 24 de ore. Inca vreo 6-7 de 18 ore, care ar fi cat de cat relevant, restul sunt de 12, 6 ore sau fara personal. Adica vreo 75%. Aici e marea problema. SI nu neaparat la fenomene, hai sa zicem ca un istoric de 50 de ani ajunge sa ne dam seama cum stam la fenomene, insa avem intreruperi la temperaturi medii lunare si sume de precipitatii. Statii automate care pica si de unde din pacate nu se mai pot recupera date. Iar daca pauza e mai mare de cateva ore si trec ore climat principale, adio medii. Aici e durerea. Macar daca ar lasa termografele alea vechi de 50 de ani si cand ai intreruperi trimiti pe cineva acolo sa iti preia cifrele. Dar nici macar la asta nu s-au gandit.

Mai jos e un document pe care-l facusem acum cativa ani, l-am mai postat, cred ca tot aici pe undeva. Sunt statiile anm in functie de forma de relief(daca observati greseli sa-mi spuneti) si in functie de urbanizare. Albastru e in afara orasului, amplasare corecta, galben, undeva la margine dar cat de cat ok si relevant, portocaliu in oras, neinconjurata de cladiri, dar cu medii afectate de urbanizare, iar cu rosu statii fara relevanta din punctul meu de vedere. Statii urbane, inconjurate, cu diferente mari fata de zona reala, inconjuratoare. Daca doreste cineva poze, am cu fiecare statie. Sunt poze cu localizarea din google maps si de unde a fost acces din google street sau chiar personale, pe unde am reusit sa ajung eu.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Dum Ian 21, 2018 12:13 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Wow, Statia de la Galati e o gluma buna! Singurul parametu care se poate masura corect acolo este cantitatea de precipitatii.

Problema este ca la noi birocratia dauneaza grav. ANM-ul chiar daca au dorit sa amplaseze/cumpere/inchirieze un teren bun intr-o anumita zona s-au lovit de diferite situatii. Ori au primit teren intr-o zona total aiurea, ori nu au primit deloc.

SI la SIbiu s-a dorit mutarea statiei, tocmai datorita extinderii zonei industriale si a aeroportului. A fost si ceva scandal pe terenul respectiv intre cei de la aeroport si CNMR SIbiu. Pana la urma situatia a ramas neschimbata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Vin Mar 30, 2018 1:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Am facut o situatie ampla asupra programului actual de observatii manuale in reteaua ANM. Concluziile primare sunt urmatoarele :

- total : 158 de statii
- 56 statii cu program complet 24/24 ore (adica 35% din totalul retelei nationale...) 8O
- 21 statii cu program de 20/24 ore
- 42 statii cu program de 15/24 ore
- 23 statii cu program de 10/24 ore
- 4 statii cu program de 8/24 ore
- 14 statii fara personal (din care 11 in intracarpatic...) 8O 8O :twisted:
- 3 din cele 5 statii din jud. Teleorman au program complet (!!!!)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Vin Mar 30, 2018 6:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
14 fara personal zici tu, 3 sint la CMR Oltenia: Obirsia Lotrului, Voineasa si Bicles. Care sint celelalte 11 ?

La Teleorman, fix Videle d-nei VV Dancila sa nu aiba program complet ??!!

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Vin Mar 30, 2018 8:43 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
dextercioby scrie:
14 fara personal zici tu, 3 sint la CMR Oltenia: Obirsia Lotrului, Voineasa si Bicles. Care sint celelalte 11 ?

La Teleorman, fix Videle d-nei VV Dancila sa nu aiba program complet ??!!


Din care doar 1 una e in Oltenia ca la carte. Celelalte 2 sunt pe la granita sa zic asa. Restul sunt: Siria, Varadia de Mures, Supuru de Jos, Odorheiu Secuiesc, Batos, Dumbraveni, Boita, Tebea, Blaj, Jimbolia si Turda. Adica mai pe direct, si-au batut p....la de statiile din Ardeal. Asa cum si-au batut joc si altii de autostrazile din zona. Nici nu e de mirare ca apar tot mai des vocile care ne spun ca probabil ne-ar fi mai bine cu autonomie. Nu etnica, nu vorbesc de independenta, desi sunt destui care vor si asta, insa de autonomie gen Germania clar e nevoie. Din pacate nu se va intampla, pentru ca diferentele si asa tot mai mari, vor fi si mai mari si la un moment dat vom avea 2 tari complet diferite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Vin Mar 30, 2018 11:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Tehnic (adică istoric), Slatina (sau Strihareț pînă în 1959) e în Muntenia. Da, mi-am dat seama că e vorba de stațiile care nu transmit nebulozitate și fenomene în timpul zilei din interiorul arcului carpatic, dar erau vreo 5 astăzi (adică vineri) și prin Muntenia și Dobrogea care în timpul după amiezii nu transmiteau nimic, ca și cînd nu era nimeni acolo. exemplu Fetești, cu pauză de la 14 (ultimul mesaj orar) la 20 (primul). De asemenea, între 22 aseară (ultimul) și 9 dimineața azi (primul) e tot pauză.

@Doodoo, da, sînt Zimnicea și Videle fără personal noaptea din cele 5 din județ.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 322 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO