forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 8:57 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
sorifin scrie:
Sunteti chiar la marginea zonei de risc.Ceva averse sanatoase tot o sa aveti.


Sau cum spun ei aici....."squally showers" :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Mar 12, 2012 11:43 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Deci pana la urma la voi cand incepe sezonul? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Mar Mar 13, 2012 11:23 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Andrei87 scrie:
Deci pana la urma la voi cand incepe sezonul? :)


E deja aproape pe sfarsite, din 1 Mai se intra in dry season. Am avut pana acum 3 monsoon bursts si cu cel care va fi numit la noapte ( TC Mitchell) ...2 cicloni. In Darwin se asteapta maine ( Miercuri ) vant de 35G65Kt winds ( 65 gusts to 120Km/h) si intre 200-400mm rainfall in 2 zile , miercuri si joi. Azi la 11 s-a emis un TC Warning, Flood Threatr Advice, Wind Warning si High Seas gale warning. Darwin Airport va fi inchis maine....la fel si scolile...Eu lucrez maine de noapte, sper sa pot ajunge la serviciu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Mar Mar 13, 2012 11:27 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Sunt 2 sisteme care se intensifica in monsoonul Australian, unul a fost numit de weather Perth...TC LUA, cel de-al doilea va fi numit de weather Darwin la noapte...TC Mitchell.

http://www.bom.gov.au/products/IDW60281.shtml
http://www.bom.gov.au/products/IDD65011.shtml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Mar Mar 13, 2012 11:52 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Ce rapid a luat nastere Lua.Eram atent doar la TL din nord si cand colo de nicaieri a aparut acest ciclon din vest.2 e un numar normal de cicloni formati in zona Darwin din cate stiu nu? Si am o intrebare.Nu stiu daca erai prezent pe vremea aia in Darwin, dar in 2006 zona a fost lovita de ciclonul Monica.A fost cel mai perfect ciclon pe care l-am vazut vreodata.Era trasat pur si simplu cu compasu.JTWC a avut intensitatea maxima la 878mb, iar unele modele au avut chiar 869mb, adica un nou record.Cei de la Darwin daca bine tin minte au avut 905mb.Nu mai stiu nimic de post-analysis.S-a refacut cumva acea valoare sau a ramas tot asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Mie Mar 14, 2012 9:46 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
TL de aici pana la urma a "ramas " a max 30kt, si ca atare nu a mai fost numit, va ramane in istoria meteo a DArwin ca un "wet event" . Gust to 42kT in Darwin ieri, 45kt in Troughton Island Darwin de ieri pana in dimineata asta a incasat 223.2 mm...

Sorine, la adresa de mai jos gasesti toata istoria a STC Monica, eu nu eram aici ci un pic mai la nord...(pe vremea Juan /2005 in Halifax).

http://www.bom.gov.au/announcements/sev ... 0417.shtml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Vin Apr 27, 2012 12:09 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Seceta incredibila la cicloni si in acest sezon.Toate bazinele din emisfera de sud sunt pe minus fata de numarul normal de cicloni, iar luna aprilie risca sa stabilieasca un nou record, adica niciun ciclon tropical format in vreun bazin din oricare emisfera.De 6 ani s-au dat peste cap toate calculele "oamenilor de stiinta".Am tot spus-o si o s-o repet pt ca ce se intampla e cel mai mare bobarnac dat acestor "savanti".Sume colosale se duc pt tot felul de studii, iar rezultatul e dictat din alte parti si e stiut de dinainte.Iata ca nu avem cicloni catastrofali si nici ziua si ciclonu, ci din contra, cu exceptia Atlanticului, care inseamna foarte putin in economia numarului de cicloni globali, absolut toate bazinele stabilesc record dupa record de inactivitate, atat ca numar efectiv de cicloni cat si la energia ciclonica acumulata, acel ACE folosit de americani.Nu m-ar mira ca in urmatorii ani sa-si revina si calota glaciara din Oceanul Arctic si atunci sunt curios ce se va mai gasi pt a identifica uriasa incalzire cu care avem de-a face.

http://policlimate.com/tropical/index.html

Pt cine vrea grafice si cifre, saitul de mai sus este foarte bun.Il urmaresc de multi ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Vin Apr 27, 2012 12:14 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Tot unele studii arata posibilitatea ca activitatea vulcanica sa reduca activitatea uraganelor.
Cat despre gheata din Oc Arctic, aceasta nu se va reface ca volum, sanse minime in urmatorii ani. Din contra, va continua sa scada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Vin Apr 27, 2012 12:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
steaua scrie:
Tot unele studii arata posibilitatea ca activitatea vulcanica sa reduca activitatea uraganelor.
Cat despre gheata din Oc Arctic, aceasta nu se va reface ca volum, sanse minime in urmatorii ani. Din contra, va continua sa scada.


Iata cateva cifre care te contrazic :D.Mai jos avem cateva harti si cifre si se observa ca volumul de gheata si extinderea ghetii sunt la cele mai mari valori din ultimii 6 ani.

http://www.natice.noaa.gov/ims/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Vin Apr 27, 2012 12:25 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Aia e suprafata, nu volumul. :D Volumul nu creste el asa usor. Extinderea la suprafata poate fi inselatoare. Creste rapid, dar mult mai rapid se topeste. Volumul este acesta:
http://psc.apl.washington.edu/wordpress ... time%28%29?

In schimb, trendul extinderii banchizelor este intradevar in crestere la nivel global, nu doar in OC Arctic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Mai 07, 2012 11:19 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Tropical Cyclone may form in Banda Sea, North of Timor over the next 12-24 hours.
Ca de obicei, 2 modele pentru TC ( GFS + CMC) , alte 3 UK, EC, ACCESS impotriva; 15-25kts circulatie exista deja aproape de 7S 127E...deci broadscale ( care nu e favorabil ) conteaza mai putin, ramane de vazut daca umezeala mare "through depth" si high SST vor bate un shear de aproape 20 kts.


Ultima oară modificat de brani pe Lun Mai 07, 2012 11:22 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Mai 07, 2012 11:21 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Vad ca cei de la Pearl Harbour il dau deja TC...

http://www.usno.navy.mil/NOOC/nmfc-ph/R ... 912web.txt


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Mai 07, 2012 11:23 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Consensus track moves Low to the WSW, la sud de Timor apoi catre vest in Oceanul Indian.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Sâm Mai 12, 2012 4:12 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
La un pas de TC (30KT) conform TCWC Darwin, TC 20U acum la vest de Timor, nici o sansa sa se mai intensifice datorita reliefului muntos indonezian. Oricum, multe batai de cap am avut cu el. 20U a trecut milimetric de zona de responsabilitate Au , insa indonezienii au dat batai de cap cu avertizarile lor de gales fara a avea max winds peste 34kt???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Zona Australiei
MesajScris: Lun Feb 25, 2013 2:35 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Ciclonul tropical Rusty este prognozat sa loveasca zona de nord-vest a Australiei in urmatoarele zile ca un puternic ciclon de categorie 4 sau chiar 5. Se asteapta o intensificare exploziva, urmand sa intre in zona apelor foarte calde (32-34 C) din apropierea coastei. Deocamdata nu arata impresionant pe satelit dar asta se va schimba. Cu deplasarea sa lenta si cu stationarea pe o perioada indelungata deasupra oceanului fierbinte, nu cred ca aerul uscat ingestat din desert ii va afecta prea mult intensificarea.
"Rusty" (ruginit) nu e un nume tocmai potrivit pentru acest ciclon. :)

Imagine

Imagine

Din fericire zona este slab populata (era si greu sa fie altfel in Australia :lol:), oraselul acela Port Hedland are doar 14.000 locuitori. Recordul la temperatura este impresionant pentru o zona litorala, 49 de grade, nu e de mirare ca apa este asa de calda pe acolo.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO