forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Iul 07, 2020 12:01 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: WMR968, WS2355 sau WS1600
MesajScris: Lun Apr 28, 2008 6:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

M-am uitat pe internet la mai multe modele de statii meteo, dar m-am oprit pana la urma la acestea 3. Fiecare are plusuri si minusuri si deocamdata nu sunt hotarat pe care sa o cumpar. De aceea astept si parerile voastre despre ele.
Oricum, momentan o alta mare problema pe care o am e gasirea unei solutii de amplasare a senzorilor pe acoperisul din tigla al cladirii. M-am gandit la instalarea unui trepied de aparat foto, dar ar trebui sa-l modific in asa fel incat sa aiba un segment vertical in partea superioara pe care sa fixez senzorii.
Astept cu interes ideile voastre si in acest sens.

- Cluj

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 28, 2008 7:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

nu iti recomand trepied, in primul rand ca trepiedele nu au stabilitate, ia cele care au stabilitate sunt scumpe.
In al doilea rand o sa te chinui cu adaptarile. Cred ca iesi mult mai ieftin si mai bine daca vorbesti cu un sudor sa iti faca din platband si cornier ceva exact cum ai nevoie.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 28, 2008 7:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Multumesc pentru sfat!
Momentan (pentru inca un an) locuiesc intr-un camin studentesc si trebuie sa vad mai intai daca ma lasa sa instalez asa ceva pe acoperis. In mod normal nu ar trebui sa fie probleme, pentru ca nu afectez in niciun fel acoperisul... dar trebuie sa cer permisiunea totusi.

- Cluj

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 4:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cei care aveti statii meteo de unde le-ati cumparat? Dintr-un magazin virtual sau clasic?
Cei de la ECHIPOT pot aduce si statii la comanda in caz ca doresc una care nu e in oferta lor de pe site?

http://www.echipot.bizoo.ro/vanzare/cat ... ofesionale

- Cluj

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 4:46 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

catalin scrie:
Cei care aveti statii meteo de unde le-ati cumparat?

Incearca aici : http://cgi.ebay.it/Oregon-Scientific-WM ... dZViewItem

Este acelasi de unde am cumparat-o eu si vad ca au scazut preturile undeva cu vreo 40% !!!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 4:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Merci pentru link!
De pe e-bay ai cumparat-o si tu? Vad ca pe pagina asta inca se mai liciteaza 15 ore. Am vazut si cateva pagini din SUA cu preturi bune, dar sunt cam mari taxele postale.
Tot pe e-bay.it am gasit acum pe cineva care vindea 6 bucati si pretul era 184 de euro cu livrarea gratis in Romania. Suna tentant, dar nu ma grabesc sa o comand pentru ca trebuie sa rezolv mai intai cu locul de aplasare a senzorilor...

La WMR968 legatura dintre senzori si consola se poate face si prin fir sau doar wirelles. Daca se poate si prin fir care e distanta maxima? Ma gandesc ca s-au putea sa nu treaca semnalul prin doua planseuri de beton (cladirea are 4 etaje + acoperis si eu stau la et. 3).
Merci de ajutor!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 9:27 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

catalin scrie:
Merci pentru link!
La WMR968 legatura dintre senzori si consola se poate face si prin fir sau doar wirelles. Daca se poate si prin fir care e distanta maxima? Ma gandesc ca s-au putea sa nu treaca semnalul prin doua planseuri de beton (cladirea are 4 etaje + acoperis si eu stau la et. 3).
Merci de ajutor!

La wmr 968 se poate doar wireless dar cred ca trece prin acoperis + tavan .

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 10:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

La mine trebuie sa treaca prin acoperis + tavanul etajului 4 + tavanul etajului 3.
Eventual ma voi oriecta spre o statie cu posibilitatea conectarii prin fir. Modelul lui Liviu de ex; WS2355, dar acolo e o alta problema din ce am citit: cat timp lipseste conexiunea cu calculatorul statia inregistreaza parametri meteo doar din 3 in 3 ore. WMR-ul tau inregistreaza din minut in minut.

As vrea sa mai stiu ce contine kit-ul statiei... Ceva elemente de prindere sau trebuie facute separat?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 29, 2008 11:57 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

catalin scrie:
As vrea sa mai stiu ce contine kit-ul statiei... Ceva elemente de prindere sau trebuie facute separat?

Are tot . Itzi trebuie doar tzeava de care sa le agati.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 12:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Super!

Mi-am dat seama ca WS1600 nu se poate lega la calculator, deci asta iasa din calcul... Acum stau in balanta intre WMR968 si WS2355.

Imi trimiti, te rog, si cateva print screen-uri pe mail cu softul flolosit de statie (HeawyWeather, e nu?) sa vad cum arata "la treaba"? :)

Il rog si pe Liviu sa-mi trimita de la statia lui ca sa fac o comparatie.

Merci!

Noapte buna!

- Cluj

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 9:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

WS 2355 mi se pare o solutie extrem de utila , luand in considerare pretul redus . Consola statiei , care primeste datele se afla la mine in camera,iar senzorul se afla in curte ( vreo 13 m distanta ).Toate datele le primesc wireless.Bateriile de la senzorul termo-hygro sunt alcaline si ma tin cam 6 luni pt. conexiunea wireless.Softul HeavyWeather il poti vedea in imaginea atasata.Pt. arhivarea datelor , mi-am facut eu un soft care stocheaza datele din 2 in 2 minute ( arhiva creata de HeavyWeather genereaza si ceva erori ).

In acest link poti vedea arhiva de la mine de la statie de ieri dimineata pana azidimineata ,din 2 in 2 minute : http://thefreaks.orgfree.com/crazyfrog/arhiva.txt .

Datele sunt arhivate in formatul urmator :

data , ora, tendinta vremii , temperatura , umiditatea , punct de roua , windchill , vant viteza m/s , vant viteza km/h , vant directie ( grade ) , vant directie text , Precipitatii total , precipit. 24h , precipit 1 h , presiunea la statie , presiunea SLP , alarma de furtuna.

Fişiere ataşate:
heavyweather.JPG
heavyweather.JPG [ 68.03 KiB | Vizualizat de 1530 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 9:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Multumesc pentru poza!
Arata destul de bine programul si cel mai important e ca se pot vedea dintr-o privire toti parametri meteo.
Valorile min/max sunt din pe ultimele 24 de ore sau de la ultima reserare? Probabil ca si intervalul asta se poate alege din setari.
Ce mai poate face programul pe care l-ai facut pentru arhivare? Ceva grafice, medii lunare sau astea le faci separat cu datele inregistrate?

Aaa, si mai voiam sa stiu ceva: exista posibilitatea legarii prin fir a senzorilor de consola sau doar wirelles?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 9:41 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Graficele le fac separat cu Excel.La program intarzii foarte mult cu dezvoltarea lui din cauza timpului liber redus de care dispun. Cand il voi lansa , o sa stie sa faca mult mai multe.

Senzorul care trimite datele la consola este chiar senzorul termo-hygro. Anemometrul si pluviometrul vin legate prin fir de senzorul termo-hygro.Da , exista posibilitatea si legarii prin fir intre consola si senzor , dar la mine problema e ca nu-mi ajunge cablul ( 10m ).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 10:01 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Firul e ca si cel de telefon? Am vazut pe net ca se mai poate prelungi cu inca o bucata de maxim 10 metri fara pericolul de a aparea erori de transmitere.
Oricum, in cazul tau, la o distanta e de 13 metri, merge fara probleme wirelles.

La mini-statia mea Geonaute WS700 bateriile au deja 13 luni si abia acum mi-a aparut pe consola semnul de baterie slaba la senzor.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 30, 2008 10:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cablul e ca si cel de telefon cu patru fire.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]