forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mar 31, 2020 8:03 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Pacific de Vest
MesajScris: Vin Sep 04, 2009 12:28 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

azi noapte s-a format furtuna tropicala 12W,denumita Dujuan...traiectoria probabila o arata din nou ca tinta pe Japonia..Dujuan se pare ca va deveni taifun..insa deocamdata e greu de spus cat de intens..

Fişiere ataşate:
Dujuan.jpg
Dujuan.jpg [ 27.78 KiB | Vizualizat de 748 ori ]
Sus

MesajScris: Dum Sep 06, 2009 2:46 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dujuan a fost ca un fotbalist tanar care se asteapta sa devina un mare fotbalist la o mare echipa...se prognozase initial ca va deveni taifun...intens..si va lovi japonia...se pare ca dujuan a fost un fel de zicu...:D...nici nu loveste japonia...si nici nu a devenit taifun..si sunt sanse mici sa devina..

Sus

MesajScris: Lun Sep 14, 2009 10:56 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Daca in celelalte 2 bazine e liniste deplina...Pacificul de Vest a inceput sa produca ceva mai multe furtuni..sa vedem cat il va tine.Deocamdata in weekend furtuna tropicala Mujigae a lovit Vietnamul care a fost si asa foarte afectat de ploile torentiale de la o perturbatie care a stationat in zona mai multe zile...daunele si numarul de morti sunt destul de mari in aceasta regiune.Ieri s-au format alte 2 furtuni 14W denumita Choi-Wan care a si devenit taifun si are toate sansele sa devina cel mai puternic taifun din acest an..si Japonia apare din nou in vizorul modelelor pt zilele 4-5..de urmarit aceasta furtuna..si 15W denumita Koppu care e furtuna severa momentan,insa si-a dezvoltat un ochi si se pare ca se intensifica probabil ca va deveni taifun in urmatoarele ore..si se indreapta spre China in mai putin de 24 ore..

Fişiere ataşate:
Choi-Wan.jpg
Choi-Wan.jpg [ 25.93 KiB | Vizualizat de 748 ori ]
Koppu.jpg
Koppu.jpg [ 30.84 KiB | Vizualizat de 748 ori ]
Mujigae-35kt-994mb.jpg
Mujigae-35kt-994mb.jpg [ 35.26 KiB | Vizualizat de 748 ori ]
Sus

MesajScris: Lun Sep 14, 2009 8:48 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Mi se pare foarte amuzant numele acesta Choi-Wan :lol: . Ii tin galerie sa il bata pe Tip :lol: .

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 1:02 am 
Neconectat
Admin
Admin

Choi-Wan a trecut printr-un proces de intensificare foarte rapida si acum este super-taifun de categoria 4-a . Acesta chiar ca va ajunge si la categoria 5-a ! La inceput a avut pinhole eye , dar in ultimele ore si-a marit diametrul ochiului . Dupa tehnica Dvorak , se estimeaza viteze ale vantului de 140 mph . De la categoria 2-a , direct la a 4-a intre doua avertizari consecutive . Si chiar daca va deveni monstru ( Imagine ) nu va fi un mare pericol , intrucat exista sanse mari sa nu loveasca uscatul , numai cateva insule izolate din Pacific .....

Formarea ochiului :

Imagine

Graficul intensificarii :

Imagine

Cele mai recente imagini satelitare :

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 1:18 am 
Neconectat
Admin
Admin

Koppu ..... inca un taifun interesant in Pacificul de Vest . A devenit taifun de categoria 1 , chiar inainte de a atinge uscatul !

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 7:39 am 
Neconectat
Admin
Admin

Taifunul Koppu s-a intensificat exact inainte de tarmul Chinei si a lovit orasul Hong Kong . Imagini surprinse de James Reynolds :

http://www.youtube.com/watch?v=o01gzkZ4 ... r_embedded

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 8:02 am 
Neconectat
Admin
Admin

Descarcari electrice deasupra Hong-Kongului produse de furtuniule din banda exterioara a taifunului Koppu ..... pardon pe atunci se credea ca va ramane doar furtuna tropicala Imagine :

http://www.youtube.com/watch?v=fE7qxmzB ... re=related

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 10:31 am 
Neconectat
Admin
Admin

In cazul super-taifunului Choi-Wan , indicele Dvorak a atins pragul 7.0 . Dupa aceasta tehnica vitema maxima a vantului este estimata la 137.5 knt ..... deci este in categoria 5-a deja !

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 10:36 am 
Neconectat
Admin
Admin

Ochiul taifunului Choi-Wan face "slalomuri" , ca in cazul tuturor cicloanelor de acest fel :

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 10:44 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Probabil ca va face ravagii prin I-le Mariane de Nord!

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 11:34 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

cum se anticipase inca de 2 zile...Choi-wan a devenit un monstru...in adevaratul sens al cuvantului.E imens vanturile sale se extind pe o suprafata de 480km departare de centru,iar presiunea de 925mb fac din acest taifun egalul lui Hamish din Pacificul de Sud din luna martie..insa Choi-wan este cu siguranta mai puternic..si asta o vor confirma avertizarile urmatoare a celor de la JMA.Deocamdata nici un centru oficial nu are un ciclon de categoria 5 pe anul 2009,insa in afara de NHC celelalte nu folosesc scara Saffir-Simpson..dar ne ajuta cei de la JTWC..cu avertizarile lor tot in scara SS si pentru celelalte bazine...si daca ne luam dupa ei..Choi-Wan,Hamish si Jimena sunt cele mai puternice cicloane din 2009...cu specificatia ca Jimena e foarte probabil sa fie upgradat la categoria 5-a in analizele de la sfarsitul sezonului..iar Choi-wan..ramane de vazut..dar cred ca i va depasi si pe Hamish si pe Jimena.

Koppu devenit si el taifun a lovit sudul Chinei iar detaliile au fost date foarte corect de Catalyn

Fişiere ataşate:
c.jpg
c.jpg [ 23.79 KiB | Vizualizat de 750 ori ]
Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 5:11 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

JMA a emis avertizarea de la ora 12UTC iar Choi-wan a devenit cel mai puternic ciclon al anului 2009.Presiunea estimata este de 915mb,insa e foarte probabil ca aceasta sa fie mai joasa..undeva spre 900mb..iar viteza sustinuta 10min este estimata la 100kt..conservativi japonezii.E cel mai frumos ciclon al anului..de o simetrie parca desenata cu compasu...si iata cat am asteptat sa vad o asemenea frumusete de care te poti bucura din plin fiind si departe de uscat...ca sa va faceti o idee..acesta e primul super taifun din sezon...iar regula din ultimii 4 ani a fost de maxim 2 super taifunuri.Media este de 5 pe an..iar numarul maxim e de 11 inregistrat in 1997.Tot pt comparatie suntem la abia la a 15 furtuna tropicala din sezon media fiind de 27 iar recordul de 39 din 1964.In 97 eram prea mic pt cicloni tropicali..si accesu la date era altu..insa nu-mi imaginez cum e sa ai intr-un sezon 11 Choi-wani........:))

Fişiere ataşate:
wp200915_sat_2.jpg
wp200915_sat_2.jpg [ 205.31 KiB | Vizualizat de 749 ori ]
Choi-wan-100kt-915mb.jpg
Choi-wan-100kt-915mb.jpg [ 39.45 KiB | Vizualizat de 749 ori ]
Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 10:01 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Printre cele mai frumoase cicloane din istorie acesta. E cu adevarat superb. In peretele ochiului e iadul pe pamant cred.

Sus

MesajScris: Mar Sep 15, 2009 11:04 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Choi-Wan este acum super-taifin de categoria 5-a ..... chiar si oficial ! Viteza maxima a vantului este estimata la 160 mph .

Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 314 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]