forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Oct 23, 2020 3:01 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 25, 2017 5:44 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

:D :? 8) :roll:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Sâm Noi 25, 2017 10:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Structura gogoasa in ultimul ECNWF! Semne bune decembrie are. :)))

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 26, 2017 4:55 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Viscol in decembrie nu am avut niciodata, doar in 2009 2 viscolashe.

Noiembrie 1993-100% unul sau mai multe viscole catastrofale la Slatina; dragos78 spune ca a viscolit strasnic chiar si la Dragasani, deci cu atat mai mult la Slatina.

Si parca si in noiembrie 1995.

Sus

MesajScris: Lun Noi 27, 2017 12:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

http://www.gavsweathervids.com/winter20 ... ast-uk.php

Conform analizei multimodele, reiese ca vom avea o iarna cu temperaturi peste medie(1-2 grade) in general, cu precipitatii apropiate de medie in nord si sub medie in sud.
In nordul continentului va domina o zona cu presiune scazuta, determinand o vreme foarte umeda, iar in sudul va predomina un pattern anticiclonic(cald si uscat). Jet stream-ul situat intre cele 2 zone, va genera cam pe toata durata iernii, advectiile atlantice. Pentru noi se traduce intr-o iarna calda si umeda in intracarpatic si calda+ uscata in extracarpatic. In ECMWF zone de joasa presiune este extinsa pana in sud-vestul Europei, ceea ce de asemenea nu ne avantajeaza foarte mult.
Din pacate, conform modelelor nu ne asteapta o iarna pe masura asteptarilor noastre. Vor fi si perioade cand circulatia predominant vestica va fi intrerupta de cateva patrunderi scandinave, dar se pare ca iarna 2017-2018 va fi una total anosta pentru S si E Romaniei.

Sus

MesajScris: Lun Noi 27, 2017 2:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

mircead scrie:
http://www.gavsweathervids.com/winter2017-18-forecast-uk.php

Conform analizei multimodele, reiese ca vom avea o iarna cu temperaturi peste medie(1-2 grade) in general, cu precipitatii apropiate de medie in nord si sub medie in sud.
In nordul continentului va domina o zona cu presiune scazuta, determinand o vreme foarte umeda, iar in sudul va predomina un pattern anticiclonic(cald si uscat). Jet stream-ul situat intre cele 2 zone, va genera cam pe toata durata iernii, advectiile atlantice. Pentru noi se traduce intr-o iarna calda si umeda in intracarpatic si calda+ uscata in extracarpatic. In ECMWF zone de joasa presiune este extinsa pana in sud-vestul Europei, ceea ce de asemenea nu ne avantajeaza foarte mult.
Din pacate, conform modelelor nu ne asteapta o iarna pe masura asteptarilor noastre. Vor fi si perioade cand circulatia predominant vestica va fi intrerupta de cateva patrunderi scandinave, dar se pare ca iarna 2017-2018 va fi una total anosta pentru S si E Romaniei.

OK :)

Sus

MesajScris: Lun Noi 27, 2017 2:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

A emis prognoza ca eu vad doar ca postat ultimul update si atat!?

Sus

MesajScris: Lun Noi 27, 2017 3:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cea finala o emite pe 3 decembrie. A pus un ultim update si o ultima analiza a tuturor modelelor pentru perioada dec-feb.

Sus

MesajScris: Lun Noi 27, 2017 3:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cam jmecher si Gavin, asteapta ultima rulare sezoniera ECMWF. :)

Sus

MesajScris: Mar Noi 28, 2017 4:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Prognoza de iarna de pe aer.com este diferita de toate celelalte. Si anume Eurasia va avea o iarna mai rece sau cel mult "normala" si este in contrast cu toate modelele sezoniere, mai putin ECMWF care e relativ mai rece.

http://www.aer.com/science-research/cli ... scillation

Prognoza lor se bazeaza pe o mobilitate crescuta a vortexului polar care poate sa lase in urma cateva saptamani bune de temperaturi excesiv de mici. Romania e amplasata in zona de lipsa de abateri ( atat pozitive cat si negative ) ceea ce este foarte bine. Acum depinde daca e vorba de o luna cu abateri negative serioase intrepatrunsa intre alte doua luni zonale sau multe saptamani de iarna normala ( greu de crezut ).

Este de luat in seama prognoza lor avand in vedere ca sunt specializati pe studiul vortexului polar si din cate stiu au si un model "in house" de prognoza.

Sus

MesajScris: Joi Noi 30, 2017 2:09 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

mircead scrie:
Prognoza ANM pt nov-ian..adica ECMWF..

"În luna noiembrie, temperaturile medii vor avea valori peste normalul climatologic în sud, sud-est și local în vest și apropiate de normal în celelalte regiuni. Temperatura medie a lunii va fi de 3.8 grade.

Cantitățile totale lunare vor fi excedentare în cea mai mare parte a tarii, exceptând areale restrânse din vest și sud, unde vor fi apropiate de mediile multianuale. Media precipitațiilor va fi de 41.5 l/mp.

În luna decembrie, temperatura medie lunară a aerului va avea, in general, valori apropiate de media multianuală. Media va fi de -0.8 grade.

Precipitațiile totale lunare vor fi local excedentare în regiunile centrale, estice și sudestice și apropiate de mediile climatologice în restul teritoriului. Media precipitațiilor va fi de 44.8 l/mp.

În luna ianuarie 2018, temperatura medie lunară va avea valori sub media climatologică, local, în nordul și centrul țării și apropiate de normal în celelalte regiuni. Temperatura medie va fi de -2.1 grade.

Precipitațiile totale lunare vor avea o tendință spre excedent în regiunile centrale și local în cele vestice, iar în restul țării vor putea fi apropiate de mediile multianuale. Media precipitațiilor va fi de 33.6 l/mp.
"

Pentru amatorii de prognoze pe termen lung:

Prima luna, noiembrie, e la final. Realizat vs estimare:

Temperatura medie: ~5.5 vs 3.8. Mult peste medie in toate regiunile tarii. Abatere fata de estimare ~2 grade. Reusita 0.

Precipitatii: 48mm vs 41.5, insa media va mai creste pentru ca azi inca mai cad precipitatii intr-o buna parte din tara. Cantitatile au fost pe alocuri deficitare tocmai in celelalte regiuni, adica in est, normale prin vest si centru si excedentare pe alocuri in sud si sud-est. Reusita zic eu, aproape de 0. Nu s-au nimerit regiunile cu deficit sau excedent, iar abaterea fata de estimare va fi de peste 20%.

Decembrie va fi cel mai probabil la fel de ratata. Cam asta e cu estimarile pe 3 luni. La fel si cu prognozele ce depasesc 2-3 zile. 0.

Sus

MesajScris: Joi Noi 30, 2017 4:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Comiţi o eroare citând acele 3,8 grade, sunt media multianuală 1981-2010, la fel şi cu precipitaţiile de 41,5 l/mp, nu se fac niciodată astfel de precizări privind temperatura, mai ales la virgulă, de fapt nu se menţionează deloc repere estimative în cifre nici la temperatură şi nici la precipitaţiii. Se fac doar aprecieri şi atât. Avem o abatere pozitivă la nivelul ţării de 1,3, media reală este 5,1 grade. La precipitaţii avem clar excedent, mai ales că a plouat bine în ultima perioadă.
Eu nu aş da cu pietre în prognoza pe lungă durată, s-au apropiat destul de bine mai ales că gradul de reuşită este undeva pe la 60% şi asta se precizează întotdeauna.

Sus

MesajScris: Joi Noi 30, 2017 7:43 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

eugenraduoradea scrie:
Comiţi o eroare citând acele 3,8 grade, sunt media multianuală 1981-2010, la fel şi cu precipitaţiile de 41,5 l/mp, nu se fac niciodată astfel de precizări privind temperatura, mai ales la virgulă....

Exact acest aspect l-am subliniat si eu acum o luna (atunci cand a postat mircead datele acestea de mai sus), dar se pare ca nimeni nu s-a uitat la mesajul meu. Sau daca l-a citit cineva, cred ca l-a citit pe diagonala :lol: .
Toate acele date cu virgula sunt mediile multianuale din perioada 1981-2010, nimic mai mult nimic mai putin.

Sus

MesajScris: Joi Noi 30, 2017 8:54 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dan2013 scrie:
eugenraduoradea scrie:
Comiţi o eroare citând acele 3,8 grade, sunt media multianuală 1981-2010, la fel şi cu precipitaţiile de 41,5 l/mp, nu se fac niciodată astfel de precizări privind temperatura, mai ales la virgulă....

Exact acest aspect l-am subliniat si eu acum o luna (atunci cand a postat mircead datele acestea de mai sus), dar se pare ca nimeni nu s-a uitat la mesajul meu. Sau daca l-a citit cineva, cred ca l-a citit pe diagonala :lol: .
Toate acele date cu virgula sunt mediile multianuale din perioada 1981-2010, nimic mai mult nimic mai putin.

Corect. Am verificat si eu, dar am luat de la inceput topicul stiind ca cineva a postat acele estimari si nu m-am mai uitat la cifre. Nu am ajuns la postarea ta :). Oricum ar fi, ideea ramane si parerea mea despre aceste estimari ramane neschimbata. Putem sa le luam pe cele din ultimele 12 luni si vom vedea ca ceea ce s-a intamplat sa fie cam pe in acele procente de 60% au fost pur statistica de medie, lunile apropiate de norme. Lunile cu abateri sunt o loterie. Avem in fata si luna decembrie. Vom compara la final. Mai sunt oricum prin forum discutii cu estimarile in fata vs realizat si de fiecare data s-a vazut ca sunt pe dinafara.

Sus

MesajScris: Joi Noi 30, 2017 9:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Da, de ex. ianuarie de anul ăsta, cu o abatere negativă de 4 grade, la o medie de -6 grade te aştepţi mai rar când media normală e pe la -2 grade.
E explicabilă povestea, topirea gheţarilor a dus la răcirea curenţilor marini, plus vortexul polar şi ai un tablou interesant, paradoxul încălzirii globale, cum să-i explici lui nea Trump că avem încălzire globală când iarnă de iarnă ai pe la Chicago -30 de grade ?

Sus

MesajScris: Vin Dec 01, 2017 10:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ianuarie a fost o anomalie, pentru ca abaterea negativa din intreaga Europa a fost maxima la noi. GW atrage ceea ce se numeste "variabilitate climatica", adica abateri locale ocazionale semnificative fata de ceea pare/este normal pentru o regiune conf. clasificarii Koeppen, totul in contextul in care, in medie, temperatura este mai ridicata decit acum citeva zeci de ani la nivel planetar, dar si macroregional (GW).

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]