forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Oct 23, 2020 3:05 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 11:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Chiar ca e mare smecher Gavin..
A emis ultima prognoza si spune ca va fi o iarna rece, dar nu e 100% sigur. Luna ianuarie in acceptiunea sa este "joker-ul" acestei ierni, poate sa fie sub un blocaj arctic, care va fi situat altfel decat in Decembrie(unde e unul scandinav si aduce iarna in vestul Europei), plus un SSW pe la mijlocul iernii, dar poate sa fie si un Atlantic in mare forma care sa distruga iarna in Europa.
Februarie pare mai cald decat norma cam peste tot, asa cum ne-am obisnuit in ultimii ani.

http://www.gavsweathervids.com/winter20 ... ast-uk.php

Deci aproape sigur eu zic ca vom avea o iarna cu temperaturi peste medie, cu o mica sansa pentru ianuarie sa avem si episoade hibernale.
Per total va fi o iarna umeda, dar mai calda decat normal(2-3 gr in extracarpatic si cu 1-2 in intracarpatic).

Sus

MesajScris: Lun Dec 04, 2017 12:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ce face el foarte interesant si as spune unic pentru prognozele sezoniere, este sa suprapuna anii analogi celui actual pe baza unui numar important de criterii. Prognoza astfel facuta pentru iarna trecuta a iesit destul de bine lasand deoparte alte presupuneri la acel moment.

Anul acesta se vede cum jetul polar pe anii analogi, este situat la vest de noi. Si deocamdata cade perfect pe circulatia lunii decembrie 2017. Blocajul groenlandez-nord atlatic impinge masele polare reci pe Europa centrala si de vest iar noi stam mai mult pe circulatii tropicale. Avand in vedere ca oscilatia arctica negativa pare sa devina o regula in acest sezon, anticiclonul Siberian pare sa se contureze si el foarte bine,nu cred ca circulatia din decembrie este predominanta acestei ierni. Parerea mea este ca ianuarie va trece in cu totul altceva, timp ar fi chiar si pe finalul lunii decembrie. De mentionat ca in anii analogi ai lui Gav sunt trecute si iernile 1995-1996 si 1962-1963 care au avut perioade hibernale deosebite. Drept urmare, e posibil ca ianuarie sa fie memorabil in Europa, sper ca si in zona noastra. Eu unul nu cred intr-un februarie cald sau foarte cald momentan.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 04, 2017 12:52 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

E bine ca seamana cu 1995-1996 dar uite ca nu a inceput din noiembrie ca atunci. Noiembrie a fost mai cald decat anul trecut.

Sus

MesajScris: Mie Dec 20, 2017 10:24 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Estimarile anm pt decembrie-februarie, sa ramana postat sa avem la ce ne raporta din nou. Aveam inainte doar nov-ian. Dupa un noiembrie ratat, si in care ni se spunea ca decembrie va fi pe medie, in noiembrie au intrat si mai adanc in gafa, adica in loc de medii normale au mizat pe temperaturi sub medii in nord si centru, cand inca din 15 noiembrie era clar ca si decembrie va iesi mult peste medie peste tot. Calculele la final.

Decembrie

Temperatura medie lunară va avea valori apropiate de normalul climatologic, local mai coborâte în regiunile centrale și nord-estice, dar și mai ridicate în sud-est.

Precipitatiile totale lunare vor fi local excedentare in regiunile centrale, estice si sud-estice si apropiate de mediile climatologice in restul teritoriului.

Ianuarie

Temperaturile medii ale aerului vor fi în general apropiate de normal, exceptând centrul, nordul și nord-estul țării, unde vor fi, local, sub media climatologică.

Precipitațiile totale lunare vor fi, în general, excedentare.

Februarie

Temperaturile medii vor avea valori apropiate de normalul climatologic in cea mai mare parte a țării.

Cantitățile totale de precipitații vor fi apropiate de normalul climatologic în regiunile sudice si estice si vor in general excedentare in rest.

Sus

MesajScris: Joi Dec 21, 2017 3:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Un alt Craciun “alb” in Europa:
Imagine

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Dum Dec 24, 2017 10:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Deocamdata iarna in Europa si nu numai, intra sub semnul inrebarii: va fi sa nu va mai fi.
Daca pana acum erau semne clare ca nu va fi cel putin pana la 6 ianuarie, acum pare sa lipseasca cu desavarsire pana spre 15, ceea ce inseamna ca deja jumatate din ea s-ar fi dus, degeaba...
Circulatia de vest este amplificata si desi vortexul polar e departe de a fi bine consolidat, deplasarile micilor vortecsi componenti se fac rapid si se mentin la latitudini mari, fara a lasa sansa oricarui blocaj mai serios sa se formeze. E o circulatie care se desfasoara in contradictie cu toate elementele care prevesteau o iarna rece ( QBO estic, La Nina, Atlantic de Nord cald etc ).

Exista insa niste puseuri calde stratosferice dar moderate care se vor desfasura constant, mai intai in zona Siberiei pana la finalul anului, apoi se vor muta in Pacific dupa 1 ianuarie. Probabil ca la un moment dat in ianuarie, toate aceste incalziri stratosferice vor permite formarea unor blocaje mai serioase si de durata mai mare. Acum na, macar ca iarna 2011-2012 sa fie 2017-2018, ca alte sperante s-au spulberat. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Dum Dec 24, 2017 11:57 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Ma intrebam si inainte, dar neavand cifre decat dupa 1990, nu puteam fi foarte precis. Acum cu cifre pe zeci de ani, pot spune cu tarie ca memoria noastra, e cel mai prost indicator climatic :lol: . Voi veni cu un tabel pentru Tg.Mures, care se poate extrapola lejer la zonele joase din Ardeal cel putin, cu prezenta zapezii in perioada Craciunului, adica 24-27 decembrie. Daca intr-una din zile cel putin din cele 4 a fost zapada pe sol, atunci sa spunem ca am avut un "Craciun alb". Am gasit de exemplu ca in perioada 1970-1980, adica din 11 ani, doar in 3 s-a intamplat sa fie un "Craciun alb". 8 ani din aceasta perioada n-au avut strop de zapada pe sol in preajma sarbatorilor. M-am convins acum si cu cifre certe, ca zapezile de altadata sunt povesti, la fel cum e si zicala "Craciunul pe vremea cand noi eram copii", despre care ne vorbesc parintii nostri cel putin. Adica generatia nascuta in anii '60, care au trait copilaria in anii '70. Unde o fi acel Craciun ca-n povesti de altadata? Revin si cu excelul edificator.

Sus

MesajScris: Dum Dec 24, 2017 12:21 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Explicatia este simpla. Ne raman in memorie doar cele mai spectaculaose fenomene, desi rare. :) Putem estima ca din 10 ierni doar 3 sunt adevarate, in rest lalaiala. Dar in legatura cu iernile de alta data si iernile copilariei eu imi aduc aminte de cateva evenimente mai deosebite. Exceptand recenta iarna 2012, care a adus prin centru 40 cm, si iarna 2016 care a adus -29,5 grade, am mai prins si in copilarie zapezi babane, e drept ca poate in doar 3-4 randuri, care sa se fi apropiat de jumatate de metru. Stiu ca aveam mai demult o magazie acoperita cu placi de azbest. Intr-o iarna, nu mai stiu daca a fost vorba de anul 1995 sau 1996, niste piloni s-au indoit sub greutatea zapezii. In alta iarna unii s-au apucat sa dea jos zapada de pe case, de frica sa nu le cedeze acoperisurile.

Adevaru-i ca de Craciun rar a fost zapada si daca a fost era asa cum este acum, de decor.

Sus

MesajScris: Dum Dec 24, 2017 1:27 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

steaua scrie:
Explicatia este simpla. Ne raman in memorie doar cele mai spectaculaose fenomene, desi rare.

Foarte buna aceasta explicatie. Acest lucru am incercat si eu sa-l spun multor oameni mai in varsta care incercau sa ma convinga ce zapezi erau candva in comparatie cu non-iernile din ultimii ani.
Adevarul este ca cel putin la Resita, in anii '60 a fost zapada de Craciun aproape in fiecare an. In schimb in anii '70 si inceputul anilor '80 coincidenta a facut ca de Craciun sa nu fie aproape deloc zapada. In acei ani zapada cadea fie la inceputul lunii decembrie, fie in ianuarie.

Incepand din 1984 de cand am propriile mele observatii, am avut Craciun alb la Resita, in anii 1984, 1986, 1991, 1996, 1998, 1999, 2001, 2003, 2005, 2008, (2010), (2011) si 2016. Adica in 38% din ultimii 34 de ani. In paranteza am pus anii in care am avut zapada intr-o singura zi din intervalul 24-26 decembrie.

Sus

MesajScris: Dum Dec 24, 2017 9:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

La Constanta mie tata imi spunea ca a prins un viscol mai tare ca in 2008, cand intra el la facultate. Am facut calculul si mi-a iesit 1969, si parca stiu ca si atunci au fost niste episoade cu ninsori abundente in tara. Acum nu stiu daca ii place sa exagereze, dar spunea ca vantul era asa puternic incat oamenii erau doborati si carati de vant cativa metri prin zapada..

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 25, 2017 3:22 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Pe mine m-a impresionat viscolul din ianuarie 2017 Constanta.

Sus

MesajScris: Lun Dec 25, 2017 7:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

A fost printre cele mai tari, din pacate l-am ratat si pe ala.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 26, 2017 3:19 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Mi-a parut mie rau ca nu am fost in CT, daramite tie. :lol:

Sus

MesajScris: Mar Dec 26, 2017 10:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Si totusi GFS are membrii ansamblului in racire clara dupa 7 ianuarie. Ce coincidenta... :D

Sus

MesajScris: Mie Dec 27, 2017 8:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Si acum s-a incalzit iar. Cred ca totusi iarna asta nu o sa ne mai iasa. Asta e...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]