forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Mai 21, 2022 2:35 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Vin Ian 04, 2013 10:15 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Sunt doua statii: una ce apartine de aeroport iar alta de la Meteo France.
Aici ai datele in paralel, jos: http://www.wunderground.com/history/air ... deSpecis=0 Pe ogimet vad ca sunt actualizate mai frecvent.
Din cate vad statia de la Meteo France transmite date din 3 in 3 ore sau la o ora, in timp ce la aeroport datele sunt transmise din 30 in 30 de minute, dar pe modul auto. Probabil ca vei gasi la ei pe net date si mai recente si actualizate.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 8:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

stef scrie:
Edit: ma uit pe graficul de nebulozitate pe decembrie si ma tot minunez...normal ca nu avem amplitudini mari daca e vesnic noros.

Imagine

Oribil...asa ceva chiar ca m-ar ingretosa pana si pe mine...

Sus

MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 9:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Luna decembrie e caracterizata prin definitie de nebulozitate
mai accentuata si asta nu doar in zona tarii noastre.

Iata, de exemplu cum a aratat la Cluj:
Imagine

Se pare ca a fost chiar un pic mai rau decat la stef in Limoges din punctul asta de vedere. :wink:

- Cluj

Sus

MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 11:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Bine, una e sa ai cer acoperit la Cluj si alta la Limoges. :) Acolo dupa ce ca peisajul e ultra plictisitor, mai e si vremea monotona.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 05, 2013 11:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta asa e. :)
O minima de -5°C si o maxima de +14.2°C in conditiile in care a plouat aproape zilnic nu cred ca au incantat pe nimeni.

- Cluj

Sus

MesajScris: Dum Ian 06, 2013 2:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am cautat alte statii prin apropierea locatiei unde este stef si am gasit statia meteo personala de mai jos.
Aceasta are si webcam si este instalata intr-o localitate denumita Nontron situata la aprox. 60 km S-V de Limoges.
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IAQUITAI36

Proporietarul ei are si un site personal:
http://lamala.fr/wxabout.php

- Cluj

Sus

MesajScris: Lun Ian 07, 2013 6:02 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Este si o statie in Feytiat, la cativa km est de orasul propriu-zis. Ochiometric pare cea mai reprezentativa pentru locatia mea, dar trebuie sa masor distanta si altitudinea, poate e de fapt asemanatoare cu cea de la aeroport. http://www.wunderground.com/weatherstat ... ILIMOUSI14

Tot nu-mi dau seama unde e cea de la Meteo France, wunderground vede doua statii la aeroport deci poate e si aia acolo. Ultimele doua zile au fost insorite. Vad ca si noaptea asta ar urma trendul cu cer senin, dar s-a pus ceata. Acum noi avem probleme cu raportatul, mundomanz vede ultimul raport de la 00 utc cu 2,6 grade si widgetul imi spune ca e un grad, nu stiu de unde isi ia datele dar e in concordanta cu statia de la Feytiat care vede 1,1 grade.

Webcam in oras am gasit doar unul: http://www.eurowebcamsite.com/en/home/w ... rance.html Catedrala care se vede (cand nu e ceata :lol: ) e la vreo 200 m de unde stau.

Conform GFS, cam de joi ar incepe distractia cu ciclonii. Cam la limita cu plecarea, nu stiu daca ii apuc. Dar m-am uitat pe ceva luni de iarna din anii anteriori si n-am vazut viteze peste 50-60 la ora la vant. Ori n-am nimerit evenimentele "adevarate", ori distractia e doar pe litoral si se potoleste pana aici

Sus

MesajScris: Joi Ian 10, 2013 4:17 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Pe maine , GFS arata rafale de 7-8 pe scara Beaufort, adica intre 50 si 70 la ora. Should be interesting. Culmea ca, desi pare mai barosan ciclonul de sambata, nu e prognozat sa aiba deloc vant ca cel de maine.

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 10, 2013 7:27 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Luni esti back to school?

Sus

MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 4:09 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

M-a cam tratat de SDS episodul de ieri seara. A fost o linie de ploi, destul de convectiva pe radar dar fara fulgere (cel putin nu am vazut). Era epic sa vad cum "fugeau" perdelele de ploaie in lumina becurilor stradale.
Au fost si niste rafale decente, le-am prins pe un drum pe o culme de deal. Cred ca devin dependent de evenimentele vantoase :P ...m-am trezit ca vad frunzele de jos cum isi iau zborul si dupa doua secunde abia ma mai puteam tine pe picioare. Nimic extrem totusi, sau cel putin sub asteptarile mele.
Azi a fost o zi chiar faina, cu soare si cumulusi iernatici. Maxima a fost de 7,1 dar cand iesea soarele la amiaza parea chiar cald, vreme cel mult de pulover. Mai vedeam crengi rupte pe jos de la vant (ca veni vorba, joi dimineata astia tundeau de zori copacii, stiau ei ceva).
Maine iar ploaie, dar imi surade ideea. Sper sa fie ceva relativ intens.
Neaceasca, back to school cand ajung inapoi in Ro saptamana asta :P . Culmea ca ies mai ieftin cu biletul de avion Paris-Cluj de la Wizz, cu tot cu trenul Limoges-Paris decat daca as merge cu autocarul. Sau cel putin la acelasi pret, sa vad ce taxe mai sunt la aeroport. Daca merg Paris-Tg Mures ies si mai ieftin dar nu stiu cum e cu legaturile, n-am chef sa stau n ore noaptea prin gari pentru o diferenta prea mica de pret. Cum mie imi plac avioanele si va fi primul zbor, iti dai seama ca stau ca pe ace :lol: . Sunt putin dezamagit ca trenul nu va fi TGV, dar din timpii de calatorie vad ca si astea normale au peste 100 la ora viteza medie deci e bine.
edit: vad ca am si tgv spre paris, dar cu legatura si mai scump. Bun, de maine ma apuc de facut lobby la ai mei, poate-poate iese ceva. Sunt si train addict, chiar vreau sa stiu cum este la 300 la ora cu trenul

Sus

MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 10:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Frumos, incepe sa iti cam placa vremea de acolo :))

Sus

MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 12:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Si eu as vrea sa ma dau o data cu TGV-ul. :) Cred ca e mai fain decat cu avionul (doar daca nu zbori prin niste Cb).

Sus

MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 4:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ar fi super sa mergi cu o viteza de 200-250 km/h, plus ca se adauga si confortul de la mama lui, nu ca in trenurile regio marca cfr :)) Ai vazut cand au facut testul de viteza de s-au apropiat de 600km/h ? :twisted:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 12, 2013 8:38 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Ce faine ar fi niste TGV la noi sa bata la cur masinile manelizate, n-ai masina puti a prost. I hate driving.

As prefera avionul pentru rapiditate. stef, primul meu zbor a fost pe 11 august 2008, Antalya of course, o singura ruta am tot facut-o. Decolarea si aterizarea sunt cele mai misto, zborul e cam monoton mai ales daca e si vreme senina.

Sus

MesajScris: Dum Ian 13, 2013 12:00 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

supercell scrie:
Ai vazut cand au facut testul de viteza de s-au apropiat de 600km/h ? :twisted:

3 aprilie 2007: 574,8 km/h (exact de ziua mea)
Am vazut in direct la TV evenimentul. Eram la Lille pe vremea aceea.

http://www.youtube.com/watch?v=1iaXEgvVmNA

- Cluj

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]