forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Noi 28, 2022 6:40 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10736 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 712, 713, 714, 715, 716
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Joi Sep 22, 2022 9:59 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Se mai intampla cateodata ca in timpul unei averse, dupa un anumit interval de timp, vantul sa se intensifice puternic si brusc datorita unui nor cumulonimbus din care ploua deosebit de torential si in acelasi timp se produce si o intensificare importanta a ploii fata de perioada anterioara.
Si asta tot vant cu aspect de vijelie este, chiar daca el se produce dupa ce a inceput aversa, in mijlocul ei si nici nu are cum sa ridice vreun praf in atmosfera.
Aia cu bruma in timpul cat avem zapada cred ca unii meteorologi nu mai vad suprafete libere pe care se depune bruma si considera ca daca totul este acoperit cu zapada, atunci nu se mai observa bruma. E discutabil aici, pentru ca mai ales dupa ce a nins de curand si totul este acoperit cu zapada parca bruma nici nu-si mai are sensul. Daca ar mai fi macar pomi fara zapada in ei, atunci ar mai fi o chestie, dar daca si aia sunt plini cu zapada, atunci nu poti sa vezi bruma decat daca ai eliberat undeva o suprafata special in acest scop.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 26, 2022 12:57 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

La strat de zapada ceata cu chiciura se face remarcata. Dar de cand nu am mai avut noi in sud asa ceva.

Ca tot am ascultat acum cateva minute A.S.I.A. cu Da-mi Noptile Inapoi, clar noi zicem da-mi iernile inapoi.

Sus

MesajScris: Joi Sep 29, 2022 4:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

O luna septembrie in lupta cu recordurile. Avem asa:

Doar 118 ore de soare dupa aceasta zi. Recordul este de 83 de ore din 1996, iar locul 2 de 123 de ore din 2001. Probabil vom fi pe 2.

Precipitatii 106mm. Doar a 6-a luna septembrie din istorie care trece de 100mm, locul 1 este de 127.4mm din 1978, iar locul 2 de 127.3mm din 2001. Locurile 3, 4 si 5 sunt cu 118mm, cu diferente de zecimi. Credeam ca scapam fara oraj in aceasta luna, pt prima data ar fi fost dupa 2011 si printre putinele dati din istorie. Dar tocmai am avut una dintre cele mai puternice furtuni din acest an. Probabil s-a trecut de 10-15mm. Prima data in acest an cand a raportat si anm oraj puternic fara grindina. De la seceta, am trecut la apa care balteste pe camp, iar Muresul este foarte umflat. Nu stiu daca am avut 20mm sa depasim recordul lunar, dar de 118mm vom trece sigur.

Temperatura medie este cu aproape 1 grad sub media lunara. Dupa 7 luni septembrie consecutive toate peste medie, ne obisnuisem ca septembrie sa fie cea mai placuta luna de vara. Iata ca si anul trecut si anul acesta am avut o luna septembrie racoroasa spre rece, cu doar 2-3 zile in care s-a depasit valoarea de 25 de grade si cu mai putin de jumatate din zile in care s-a trecut de 20.

Si se pastreaza in continuare nebunia inceputa in 2020, cand lunile de vara si de iarna sunt peste medie, iar cele de primavara si toamna sub medie. La fel si acum, in 2022. Ianuarie si februarie peste, martie, aprilie si mai sub, iunie, iulie si august peste, iar septembrie pana acum sub.

Sus

MesajScris: Mar Oct 04, 2022 7:36 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Am incheiat septembrie cu 14.3 grade media, cu -0.8 sub medie. Cu 124mm, locul 3 in top all time cele mai ploioase luni septembrie. 127 ore de soare, la fel, locul 3 all time, cele mai putine.

Si octombrie a inceput in acelasi ton. Azi am avut o zi istorica. La ora 13:30 am avut aversa de ploaie insotita de mazariche tare. Niciodata nu au fost precipitatii solide in prima decada de octombrie, adica lapovita, ninsoare sau mazariche, tare sau moale. In timpul aversei temperatura a scazut de la 13 grade la 7.5 grade. Dupa inca 2 ore, am avut al 2-lea oraj din aceasta luna si al 3-lea din ultima saptamana. Desi erau doar 10 grade. Deja suntem la 25mm. La peste 60% deja din norma. Diferenta colosala fata de toamna trecuta. Si am trecut de la seceta, la baltire pe camp. La Mures avem 150mm pana azi in aceasta toamna, dar sunt zone din judet cu peste 250mm.

Sus

MesajScris: Dum Noi 06, 2022 8:57 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Si asa cum a fost tot anul, asa e si finalul lui. Dupa ploile de 40 de zile, cu baltiri pe campuri, acum din nou avem sol uscat ca in plina vara. E drept ca acum e de suprafata si nu vorbim de seceta. Se lucreaza pe campuri perfect. Dar am alergat si azi pe malul Muresului si imprejurimi si avem sol perfect. Plus o maxima de 20 de grade.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 06, 2022 9:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

In sud mai ales in Muntenia tractoarele lasa in urma nori de praf, cum s-a zis pe forum.

Sus

MesajScris: Mie Noi 09, 2022 12:04 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

sorifin scrie:
Si asa cum a fost tot anul, asa e si finalul lui. Dupa ploile de 40 de zile, cu baltiri pe campuri, acum din nou avem sol uscat ca in plina vara. E drept ca acum e de suprafata si nu vorbim de seceta. Se lucreaza pe campuri perfect. Dar am alergat si azi pe malul Muresului si imprejurimi si avem sol perfect. Plus o maxima de 20 de grade.

Ce distanta ai alergat?

Sus

MesajScris: Mar Noi 15, 2022 12:06 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

E deja insuportabila ceata. A venit mai devreme ca in alti ani, ceata peristenta. Deja avem ceata de 48 de ore. Plus multe dimineti cetoase, pana spre amiaz, in ultimele saptamani. Cam jumatate din ultimele 45 de zile au avut ceata. Multumim septembrie pentru 120mm de precipitatii. Pentru agricultura e de aur, pt noi insa e mizerabila vremea.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 15, 2022 3:08 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

La mine e insuportabil soarele. Ajunge, chiar ajunge de atatia ani suprainsoriti.

La volan mai bine nor decat soare in sezonul rece, pozitia sa joasa dintre noiembrie si martie e enervanta, intra mereu in ochi sau supralumineaza carosabilul de nu intelegi uneori trecerea de pietoni sau daca sunt pietoni pe ea.

Sus

MesajScris: Mie Noi 23, 2022 9:27 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Si iar in cealalta extrema. In 5 zile, 50mm de precipitatii, si un total de 56mm in aceasta luna. Aproape dublu fata de medie si cel mai ploios noiembrie dupa 2001, cand am avut 72mm. E posibil sa ajungem pe acolo in urmatoarele zile. Si din ceea ce parea aproape sigur un an secetos, cu o medie sub 500mm de precipitatii, am ajuns aproape de norma de 600. Mai avem 50mm pana acolo. Si mai e ceva de adaugat. Avem una dintre cele mai ploioase toamne din istorie. Locul 5 all time momentan, cu 215mm, si totodata doar a 5-a oara in istorie cand depasim cifra de 200mm in cele 3 luni de toamna. Locul 4 e cu 231mm din 1972, locul 3 235mm din 2001, locul 2 254mm din 1946 si locul 1 cu 262.6mm din 2007. Observam ca in general, toate toamne deosebit de ploioase vin dupa veri secetoase si foarte secetoase. Cumva, natura recupereaza si se autoregleaza.

Pana acum noiembrie a fost o luna deosebit de calda. Media dupa 23 de zile are o abatere de +3 grade fata de media 1991-2020. Doar 2 nopti cu bruma, azi a fost a 2-a. Si o minima lunara de -0.9 grade pana acum. A 2-a cea mai ridicata din toate timpurile. Locul 1 e detinut de noiembrie 1926, cu o minima de 1.0 grade, fiind singurul an in care nu s-a inregistrat inghet in noiembrie. A fost si cea mai calda luna noiembrie din istorie pana in zilele noastre, si a detinut recordul de maxima pana in 2018, cand a fost depasit cu 0.1 grade.

In rest, in afara de cateva ploi, nu se anunta nimic interesant in urmatoarele zile. La fel ca si in anii precedenti, toamna continua si in decembrie si trebuie sa asteptam mult pana a vedea prima ninsoare sau primul strat de zapada. Spre a 2-a jumatate a lui decembrie sau chiar ianuarie. Asta e. Dispare iarna din pacate.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 24, 2022 6:35 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

La mine cel mai puternic viscol din istorie, 4-5 februarie 1991, a venit dupa un decembrie 1990 ploios si un ianuarie 1991 cu nimic interesant.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10736 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 712, 713, 714, 715, 716

Ora este UTC + 2 [ DST ]